Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Krajští radní vyjeli na Uničovsko, zajímali je energie i potíže starostů

Krajští radní vyjeli na Uničovsko, zajímali je energie i potíže starostů

Výjezdní zasedání Rady Olomouckého kraje se v pondělí 14.listopadu uskutečnilo na Uničovsku. Radní se tam setkali se zástupci neziskových organizací, podnikateli i starosty a navštívili výrobní závod Miele technika. Společně řešili například problematiku energií nebo dotací.

Z návštěvy
16. listopadu 2022 - 08:00

„Není nutné, abyste vy jezdili na kraj, protože kraj přijíždí za vámi. Krajští radní jsou vašimi partnery, takže bez obav předkládejte témata k diskuzi. Klidně i kritizujte, protože jinak se věci nezlepší,“ vyzval podnikatele na společném setkání v Uničově Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. Radní pak se zástupci soukromého sektoru probírali například problematiku inflace a velké byrokratické zátěže.

Ve stejném městě si krajská rada prohlédla i pobytovou službu šternberského Vincentina. Ta nabízí moderní ubytování hned dvanácti klientům. „Tohle je pobytová sociální služba pro jednadvacáté století. A stejná kvalita se postupně stane standardem i v dalších krajských zařízeních, které nabízí sociální služby,“ uvedl při návštěvě domova pro osoby se zdravotním postižením, nové malokapacitní pobytové služby šternberského Vincentina v Uničově, náměstek hejtmana Ivo Slavotínek.

Zástupci neziskových organizací pak představitelům kraje přiblížili svoje aktivity ve veřejné sféře, podnětná byla také následná diskuze s radou města v Uničově. „Zpětná vazba od zástupců obcí a spolků je pro nás důležitá také při přípravě dotačních programů. Jen se znalostí věci bude administrace žádostí pro zájemce uživatelsky přívětivá a veřejné prostředky budou směřovány tam, kde jsou skutečně potřeba,“ zdůraznil Dalibor Horák, krajský náměstek pro zdravotnictví a bývalý starosta Uničova.

V Šumvaldu, kam následně krajská rada zamířila, se ke slovu dostali hlavně starostové. Řeč se opět stočila k energiím, ale probírala se také otázka nakládání s komunálním odpadem a spolku Odpady Olomouckého kraje.„Plánovaná dotřiďovací linka zajistí maximální využití odpadu v recyklaci, zbývající odpady pak využijeme energeticky. Toto zařízení bude ve vlastnictví a pod kontrolou měst a obcí Olomouckého kraje, těm pak bude sloužit a pomáhat s odpadovým hospodářstvím, především pak po zákazu skládkování v roce 2030,“ vysvětlil Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro životní prostředí, odpady a zemědělství.

Poslední zastávkou krajské rady byl léčebný ústav v Pasece, který je krajskou organizací a kam také před nedávném zamířily velké investice a další se připravují.

Olomouckénovinky.cz informovala Mgr. Bc. Barbora Svobodová, risková mluvčí Olomouckého kraje.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:ok)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
27%
Ne
transparent.gif transparent.gif
46%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%