Svátek má: Adolf

Regiony

Velikost textu:

Krize kolem budovy Středoevropského fóra zažehnána

Krize kolem budovy Středoevropského fóra zažehnána

Na přípravě architektonické soutěže na podobu budovy Středoevropského fóra (SEFO), které vyroste v centru Olomouce, se dohodli zástupci Muzea umění s ministrem kultury Antonínem Staňkem.

Ilustrační foto z jednání
8. dubna 2019 - 08:00
(Komerční sdělení)

Schůzka proběhla ve středu 3. dubna na půdě krajského úřadu, kam ji svolal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Ten se na žádost zúčastněných stran stal mediátorem v problematice SEFO.

„Všichni máme společný cíl, kterým je vybudování Středoevropského fóra v Olomouci. Nově jsme se dohodli na tom, že ministerstvo kultury pomůže Muzeu umění s vypořádáním deset let starých smluvních vztahů, jež souvisí s projektem SEFO. Shodli jsme se také na tom, že musí být vyhlášena nová architektonická soutěž,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Foto z jednání

Ministerstvo kultury nabídlo během schůzky zástupcům Muzea umění maximální spolupráci. Ministr Staněk jmenuje zmocněnce, který bude s muzeem o přípravách projektu za 600 miliónů korun komunikovat.
„Důležité je, aby byly veřejné prostředky dobře využity. Kromě pomoci s vypořádáním smluvních vztahů povedeme jednání s Českou komorou architektů o podmínkách vypsání nové, transparentní a nediskriminační architektonické soutěže,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk.

Zástupci Muzea umění si společné jednání pochvalovali. Podle nich byly pojmenovány problémy, které se SEFO souvisí, a vítají nově nastavenou spolupráci.

„Doufáme, že se vypořádáme se závazky, které muzeum ohledně SEFO v současnosti má. Také věříme, že se nám podaří připravit kvalitní architektonickou soutěž, díky které vznikne v Olomouci to nejlepší, co může architektura nabídnout,“ sdělil zástupce ředitele Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.

Středoevropské fórum má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Vzniknout by mělo na místě vedle současné budovy Muzea umění.

Olomouckénovinky.cz informovala Bc. Eva Knajblová, tisková mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)