Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Město Olomouc si připomnělo Den boje za svobodu a demokracii

Město Olomouc si připomnělo Den boje za svobodu a demokracii

Tradiční vzpomínkou u památníku před Právnickou fakultou Univerzity Palackého si Olomouc připomněla Den boje za svobodu a demokracii. Pietní akt byl připomínkou dvou významných studentských protestů proti totalitě.

Ilustrační foto z akce
21. listopadu 2017 - 08:00

Náměstek primátora Pavel Urbášek ve svém projevu připomněl studenta medicíny Jana Opletala z nedalekého Nákla, jehož smrt předznamenala mohutné protiokupační protesty, i aktéry sametové revoluce v Olomouci.


„Rok 1989 znamenal zásadní předěl v československých a českých dějinách. Autoritativní reálněsocialistická země se od tohoto data postupně přeměnila ve strukturovanou zastupitelskou demokracii, s tržní ekonomikou a dělbou moci mezi sférou zákonodárnou, soudní a výkonnou. Jsme také náležitě mezinárodně politicky zakotveni v nadnárodních strukturách – Severoatlantické alianci a Evropské unii,“ řekl náměstek Urbášek.

Připomněl, že uplynulo 28 let od sametové revoluce a že cesta, kterou jsme za ty roky urazili, byla plná zákrut, chyb a omylů.

Foto z akce

„Varujme se však a buďme nanejvýš obezřetní vůči zpochybňování této cesty, tedy elementárního směřování našeho polistopadového vývoje, a to včetně našich současných mezinárodně politických a bezpečnostních svazků,“ zdůraznil v projevu Urbášek.

Pietní akt k 17. listopadu pořádal kromě statutárního města Olomouce také Olomoucký kraj, Univerzita Palackého, Armáda ČR, spolky a sdružení. Události spojené se 17. listopadem si ve městě tradičně připomínají také desítky Olomoučanů.

Podle webu města Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)