Svátek má: Lucie

Regiony

Velikost textu:

Na Laguně v Přerově se budou kácet staré topoly

Na Laguně v Přerově se budou kácet  staré topoly

Šest třicetimetrových letitých topolů, které rostou u Laguny v Přerově, půjde k zemi. Dřeviny jsou ve špatném zdravotním stavu a jejich kořeny narušují asfaltový chodník, který čeká v letošním roce oprava. 

Ilustrační foto
10.březen 2017 - 08:00

S kácením se má začít 15. března a do týdne by měla mít firma hotovo. Pokud nebudou vhodné klimatické podmínky, může se termín o nějaký den posunout. Odborný posudek konstatuje, že stromy jsou už ve stádiu starých jedinců, u nichž se projevuje stagnace růstu, snížená stabilita, ústup koruny a výraznější výskyt suchých a odumřelých větví.

„Postranní větve mají sklon růst příliš do délky, což vede k přetížení korun stromů na jednu stranu – a tím ke snížení jejich stability. Topoly se těžko stabilizují řezem, kdy by zůstala primární koruna zachována a strom by byl provozně bezpečný,“ vysvětlila Hedvika Hubáčková z přerovského magistrátu, která má na starosti zeleň města. Zdůraznila i to, že některé stromy už nebezpečně nadzvedávají chodníky.

Ke kácení přerovských stromů se budou vyjadřovat i občané

Dendrologické posouzení vypracované arboristou Radovanem Kučerou konstatuje, že topoly jsou na hranici své životnosti, proto doporučuje jejich pokácení a nahrazení jiným, vhodnějším druhem.

Pro Olomouckénovinky.cz Bc. Lenka Chalupová, tisková mluvčí, Magistrát města Přerova.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Magistrát města Přerova)