Svátek má: Klára

Regiony

Velikost textu:

Na místě nevyužitého plácku vzniklo zajímavé a neobvyklé hřiště

Na místě nevyužitého plácku vzniklo zajímavé a neobvyklé hřiště

Vyasfaltovaný plácek, kdysi hřiště, které už nesplňovalo normy a tak si ho někteří začali plést s parkovištěm. Dnes místo, kde mohou děti hrát zajímavé hry a rozvíjet fantazii.

Ilustrační foto
11. července 2020 - 08:00

Proměna veřejného prostoru v ulici Na Vozovce v Olomouci vedle železniční trati vzešla z diskuzí veřejnosti a jednoho dobrého nápadu.

„O budoucnosti tohoto místa jsme se nejprve bavili s veřejností. Impulsem k debatám byla rekonstrukce původní stříšky, která zdejší staré asfaltové hřiště oddělovala od chodníku a silnice,“ vysvětlil náměstek primátora Matouš Pelikán.

„Vadilo nám, že místo, kde kvůli blízké železniční trati nelze z důvodů bezpečnosti hrát míčové hry, už nebude sloužit dětem pro trávení volného času. Někdo tady zkoušel i parkovat, což jsme opravdu nechtěli,“ dodal náměstek.

„Z podnětu architekta Jana Mléčky jsme se s kolegy z oddělení sportu obrátili na výtvarnici Terezu Vašnovskou, která se specializuje na vytváření her na chodnících,“ řekl Matouš Pelikán. Ta navrhla a následně i vytvořila soubor her, které lze na asfaltové ploše bezpečně hrát.

„Jde v podstatě o různé jednoduché hry pro děti různého věku, které rozvíjí fantazii i motoriku,“ uvedla Tereza Vašnovská. Děti k hraní těchto her nepotřebují žádné pomůcky, stačí zájem, šikovnost a případně malý kamínek.


Obdobné chodníkové hry Terezy Vašnovské už úspěšně využívají děti v jiných městech. Ty olomoucké se k nim mohou přidat od tohoto týdne, kdy byly hry na dlouho nevyužívaném plácku v ulici Na Vozovce dokončeny.¨

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)