Svátek má: Drahomíra

Regiony

Velikost textu:

Nová kaplička v Uničovské ulici bude zasvěcena Panně Marii

Nová kaplička v Uničovské ulici bude zasvěcena Panně Marii

Spolek prohlubování česko-německých vztahů ve spolupráci s městem Šternberk srdečně zvou všechny občany na slavnostní požehnání a předání nové kaple zasvěcené Panně Marii veřejnosti.

Kaplička
11. září 2018 - 08:00

To se uskuteční ve středu 12. září v 15 hodin v Uničovské ulici. Tato drobná sakrální stavba prodělala zásadní proměnu: ze staré se doslova stala nová.

„Zveme i sponzory, kteří svým finančním příspěvkem umožnili i s městem Šternberkem tuto realizaci,“ dodal předseda spolku Vilém Zlamal.


Město na kapli přispělo 100 tisíci korunami. Zajímavostí je, že kaplička byla postavená úplně nová, a to na místě kaple původní z první poloviny 18. století, která musela být z důvodu špatné statiky stržena.


Z historických pramenů se podařilo zjistit, že původní kapli nechal postavit na své náklady vážený šternberský měšťan a vrchní liechtensteinský úředník Antonín Heinrich, který v polovině 18. století spravoval šternberské panství.  Povolení ke stavbě kaple je datováno 3. dubna 1752 ovšem s podmínkou, že kaple nebude sloužit ke konání mší svatých, a to dokonce pod hrozbou jejího zboření. Tehdejší probošt augustiniánské kanonie Jan Josef Glätzel se totiž obával, že by konání bohoslužeb v nové kapli mohlo odlákat věřící z farního kostela, který kanonie spravovala...

Podle webu města Šternberk

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Šternberk)