Svátek má: Bohumil

Regiony

Velikost textu:

O podpoře Olomouckého kraje v oblasti cyklistické dopravy

O podpoře Olomouckého kraje v oblasti  cyklistické dopravy

V roce 2016 byla sídla v Olomouckém kraji propojena 350 kilometry cyklistických komunikací. Díky systematické podpoře všech partnerů bylo vybudováno od roku 2017 do letošního roku dalších 133 km cyklistických komunikací, takže má celkově síť přes 480 km.

Ilustrační foto
23. května 2023 - 08:00

Kolik ale z nich bylo financováno z ESF přesně nevíme, neboť byly vybudované i díky Státnímu fondu dopravní infrastruktury, případně i díky dotaci z Olomouckého kraje.

Mezi vlajkové projekty, které se podařilo dotáhnout k úspěšné realizaci, patří propojení dvou regionálních center, Litovle a Uničova. Přibližně desetikilometrový úsek mezi centry obou měst mohou nyní cyklisté projet po zbrusu nové stezce. Stejně zajímavé i propojení Uničova ze Šternberkem. Už se jen čeká na vybudování posledního úsek mezi Rybníčkem a Mladějovice. Ten se začne budovat letos v květnu. Když k tomu ještě připočtěte vybudovanou cyklostezku Olomouc – Šternberk a bezpečný koridor pro cyklisty CHKO Litovelským Pomoravím v úseku Olomouc – Litovel, pak nám z toho vyjde bezpečný cyklistický okruh v délce cca 60 km po trase Olomouc – Šternberk – Uničov – Litovel – Olomouc.

Na území ORP Olomouc byly dokončeny všechny úseky Moravské stezky, na jejímž vybudování se dohodlo již v roce 2008 všech10 obcí Posledním vybudovaným úsekem na této trase byla cyklostezka na katastru Kožušan mezi Nemilany a Kožušany.  

Investiční akce se, které se v oblasti bezmotorové dopravy připravují

Asi největší událostí v Olomouckém kraji bude otevření nové cyklolávky u obce Ústí (Hranicko) a současně i otevření cyklostezky Černotín - Ústí - Hranice. Slavnostní otevření se plánuje na 29. 6. 2023. V samotné městě Hranice se cyklostezka Bečva prodlouží na pravém břehu až k mostu u sokolovny. Dále stojí za povšimnutí krátký cca 1,7 km dlouhý úsek cyklostezky Mladějovice - Rybníček na Uničovsku, o kterém jsem již psal výše. Díky němu dojde k bezpečnému propojení v celé délce mezi Uničovem a Šternberkem, kde už cyklostezky byly postavené v předchozích letech. Jedná se o natolik mimořádnou událost, že celý úsek bude vyznačen jako regionální cyklotrasu 519.

Začne se budovat další úsek na tzv. Cyklostezce Romže, která propojí město Konice s Prostějovem. Na Olomoucku se plánuje realizovat nová cyklostezka, která povede z Černovíra podél dráhy až do Štěpánova, s odbočkou na Bohuňovice a Chomoutov nebo zahájení budování prvního úseku cyklostezky od olomouckého krematoria v Neředíně směrem na Topolany a Ústín po lávku přes dálniční obchvat pod letištěm. Na severu se chystají nové cyklostezky kolem Nového Malína, Dolních Studánek. Samozřejmě i velká města jako Olomouc, Prostějov a Přerov chystají budovat nové úseky. Před dokončením jsou opravy cyklostezky Hvězdná a v Horce nad Moravou se podařila společná investice SSOK a obce, kdy se na ul. Olomoucká budují jízdní pruhy pro cyklisty. V obdobném uspořádání se připravují projekty na ul. Skrbeňská a na Náměstí Osvobození.

Všichni se určitě těší na cyklostezku mezi Olomoucí a Chomoutovem, neboť jízda po silnici je nepříjemná jak pro cyklisty, tak i řidiče. Nicméně z Chomoutova při troše dobré vůle bychom už na konci roku 2024 mohli jezdit po cyklostezkách.Originální studie cyklotrasy v Olomouckém kraji

Aby nedošlo k nedorozumění. Cyklotrasy se nebudují, ale vyznačují se dopravními značkami. Cyklotrasa nabízí bezpečný koridor pro cyklisty, přičemž se využívají jak cyklistické komunikace, tak i polní a lesní cesty, místní komunikace, cyklopruhy či piktogramové koridory, případně i silnice III. třídy, ve výjimečných případech i silnice II. třídy. Takových cyklotras máme v kraji vyznačeno přes 2600 km.  Nicméně právě v loňském roce Olomoucký kraj si nechal zpracovat studii cyklotras, jejíž cílem bylo provést velkou revizi těchto značených cyklotras, protože jejich vyznačení je datováno do konce 90. let a v mezidobí se mnoho úseků bezpečných cyklostezek již podařilo vybudovat, ale cyklotrasy na ně převedeny nebyly. Vznikla tak mapa sítě značených cyklotras v nové hiearchii, kde nadregionální cyklotrasy jsou značeny jednociferným či dvouciferným číslem, regionální trasy propojující jednotlivá města ORP (obec s rozšířenou působností) a poříční stezky ponesou označení tříciferným číslem a ty ostatní místní cyklotrasy budou označeny čtyřciferným číslem. V řadě případu navrhuje přeznačení nevhodných úseků, někdy dokonce navrhujeme zrušení cyklotras, nebo naopak navrhujeme vyznačení nových cyklotras, jako např. vyznačení regionální cyklotrasy 519 mezi Uničovem a

Posilovaní bezmotorové dopravy v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj prostřednictvím svých krajských cyklokoordinátorů neustále komunikuje s městy a obcemi. Plánuje se i uskutečnit velká porada v druhé polovině července v kempu v Mohelnici, kde budou pozvání jak starostové, zástupci mikroregionů, ale zástupce policie, aby se mohlo společně diskutovat o tvorbě bezpečné dopravní sítě pro cyklisty. Pro komunikaci s obcemi byla vytvořena unikátní cyklistická krajská mapa, která prezentuje stávající a plánované cyklostezky a další úseky vhodné pro cyklisty. Cílem Olomouckého kraje je vybudovat souvislou bezpečnou dopravní síť pro cyklisty.

informovala Mgr.Radka Kmochová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:ok)

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%