Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Oční oddělení Nemocnice Šumperk přístrojově posílilo!

Oční oddělení Nemocnice Šumperk přístrojově posílilo!

Kvalitnější léčbu i lepší diagnostiku očních patologií. To si slibují lékaři šumperské nemocnice od nových přístrojů, které nemocnice zakoupila na své oční oddělení.

Ultrazvuk na očním oddělení
3. února 2021 - 08:00

Pracoviště přístrojově posílilo například o nový ultrazvuk a také fakoemulzifikační přístroj. Nové přístroje přitom nejsou jedinou novinkou. Šumperští oftalmologové totiž začali v nemocnici pacienty operovat také na novém operačním stole.

„Nový ultrazvukový přístroj se řadí svoji kvalitou, přesností a rozlišením zobrazení k úplné špičce a já jsem velice ráda, že na našem oddělení můžeme s tímto přístrojem pracovat, což nám umožní ještě lepší diagnostiku očních patologií,“ vysvětluje primářka očního oddělení MUDr. Renata Michálková.

Ultrazvukové vyšetření je v oftalmologii nedílnou součástí komplexní péče. Je velmi důležité jak pro vyšetření předního, tak zadního segmentu oka. „Při vyšetření předního segmentu informuje o hloubce přední komory, šířce komorového úhlu a postavení duhovky a čočky. Tyto informace jsou pro nás důležité k vyloučení rizika akutního glaukomového záchvatu. Nový ultrazvuk nám pomáhá například i v situacích, kdy máme podezření na cysty nebo tumorózní procesy v oblasti komorového úhlu nebo duhovky. Diagnostika těchto nemocí je bez ultrazvukového vyšetření velmi obtížná,“ popisuje primářka Michálková.

Při vyšetření zadního segmentu oka zase lékaři s pomocí ultrazvuku zjišťují patologie v oblasti sítnice. „S pomocí přístroje můžeme odhalit například odchlípení a trhliny sítnice, krvácení do sklivce nebo drúzovou papilu. Velkým přínosem nového ultrazvuku je také možnost vyšetření zadního segmentu oka po těžkém úrazu, kdy pro patologický nález v předním segmentu není možné vyšetřit sítnici biomikroskopicky,“ dodává oční lékařka.A nový ultrazvuk není jedinou přístrojovou novinkou. Šumperští oftalmologové totiž začali pacienty operovat na novém stole, který výrazně zlepšuje komfort jak pro pacienta, tak pro personál. „Díky technologickým možnostem nám stůl umožní pacienta napolohovat tak, aby pro něj byla oční operace co nejpohodlnější. Nový stůl výrazně ušetří námahu také našim sestřičkám. Už totiž díky novým vlastnostem operačního stolu nemusí složitě manipulovat s imobilními pacienty,“ neskrývá své nadšení z nového přístrojového vybavení primářka Michálková.

Kromě nového ultrazvuku a operačního stolu zakoupila nemocnice na své oddělení také nový fakoemulzifikační  přístroj CENTURION, bez kterého se lékaři neobejdou při operacích šedého zákalu. „Právě operace šedého zákalu je dnes nejčastějším očním zákrokem v oftalmologii. Proto jsem ráda, že jsme naše oddělení mohli vybavit právě tímto přístrojem, který se díky svým bezpečnostním prvkům řadí ke špičce na trhu. Díky funkci kontroly hloubky přední komory operaci šedého zákalu nejen zrychlí, ale zároveň zvyšuje celkovou bezpečnost zákroku a komfort pro operatéra i pacienta,“ uzavírá oční lékařka.

Olomouckénovinky.cz informovala ng. Hana Hanke, tisková mluvčí, Nemocnice Šumperk a.s. .

(rp,olomouckenovinky.cz, foto: Tereza Bulková, Nemocnice Šumperk)

Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%