Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Odběry krve probíhají i v době koronavirové epidemie

Odběry krve probíhají i v době koronavirové epidemie

Darování krve zachraňuje životy i v době nouzového stavu a karantény. Lidé, kteří chtějí krev darovat poprvé, si musí ale ještě chvíli počkat.

Ilustrační foto
28. dubna 2020 - 08:00

Transfuzní oddělení v Jesenické nemocnici, která je členem skupiny AGEL, během koronavirové epidemiologie odběry nejcennější tekutiny nepozastavilo, ale důkladně upravilo výběr dárců.

V souvislosti se situací ohledně šíření nemoci COVID-19 transfúzní stanice v Jesenické nemocnici upravila výběr dárců pro dárcovství krve a některé preventivní bezpečnostní procedury dokonce provádí duplicitně.

„Vylučujeme z odběrů dárce, kteří pobývali v posledním měsíci kdekoliv v zahraničí, byli méně než před 14 dny v karanténě nebo byli v kontaktu s osobou v karanténě. Samozřejmě nepřijímáme ani osoby s příznaky infekce - mající teploty, kašel, zvýšené množství bílých krvinek. Opravdu důsledně odebíráme cestovatelskou a osobní anamnézu, a to jak ve vyšetřovně dárců, tak i na vstupním filtru u vchodu do nemocnice, abychom co nejlépe zajistili bezpečnost jak příjemců transfuze, tak i zaměstnanců nemocnice a samotných dárců,“vysvětlila MUDr. Dagmar Adamová, primářka úseku hematologie a transfuzní stanice Jesenické nemocnice.

Zdravotníci zvou dárce krve k odběrům v menších skupinkách, aby nedocházelo k větší kumulaci osob na chodbě a byly dodrženy bezpečné rozestupy mezi nimi. Zároveň se dbá na zvýšenou hygienu a dodržování nošení roušek. Periodicita odběrů u pravidelných dárců zůstává stejná.

„Prvodárce v současné době k odběrům nepřijímáme,“ potvrdila primářka s tím, že situace v zásobování krví v Jesenické nemocnici je dobrá. „Úbytek dárců je kompenzován výrazným snížením potřeby transfúzních přípravků. Největší zájem máme trvale o skupinu O Rh D negativní,“doplnila MUDr. Dagmar Adamová.


Odběr dárců krve se provádí na transfuzním oddělení Jesenické nemocnice v budově A každý čtvrtek od 6.30 do 11.00 hodin.

Pro Olomouckenovinky.cz Bc. Lucie Drahošová, AGEL a.s.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto AGEL)