Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Odborníci z přírodovědecké fakulty připravili výrobu ochranných štítů

Odborníci z přírodovědecké fakulty připravili výrobu ochranných štítů

Prvních sto ochranných štítů, které snižují riziko přenosu nákazy novým typem koronaviru, vyrobili pomocí 3D tiskáren a distribuovali odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ilustrační foto
27. března 2020 - 08:00

Objednávky mají na dalších 3500 ochranných skel. Plastové masky budou dodány nejen nemocnicím, ale také praktickým lékařům, záchranářům, zubním lékařům či zaměstnancům lékáren. Masky vyrobené na 3D tiskárnách už používají zdravotníci při odběru vzorků od pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem, a uplatnění by měly najít i v řadách policie.

Katedra geoinformatiky se spolu s tiskovým centrem Univerzity Palackého UPrint 3D do celostátní iniciativy zaměřené na výrobu obličejových štítů, kterou odstartovala firma Prusa Research, zapojila o víkendu. Univerzita tak chce pomoci záchranářům a zdravotníkům, kteří se v době šíření nového typu koronaviru stále potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek. Tým vedou odborníci Martin Šavela a Radoslav Šmakal, kteří stojí za projektem a návrhem optimalizované varianty ochranného štítu.

„Nevyužíváme model navržený Prusa Research, ale upravený a optimalizovaný model s ohledem na rychlost tisku a finální kompletování masky,“ uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky. Obličejový štít je tvořen horní částí, do které se instaluje perforovaná fólie. Na fólii se následně umístí spodní díl a maska je doplněna gumičkou. Tisk obou dílů zabere přibližně 65 minut. Ochranné štíty jsou vyráběny na třech tiskárnách katedry geoinformatiky a také v univerzitním centru UPrint 3D.

Akci finančně či materiálně podpořila Přírodovědecká fakulta UP, katedra geoinformatiky, Vědeckotechnický park UP a několik firem. Zároveň se přihlásilo mnoho dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti, kteří nabízejí pomoc s kompletací ochranných štítů nebo 3D tiskem.

„Celá akce doslova strhla lavinu solidarity a pomoci. Nově jsme navíc schopni štíty vyrábět ražením na stroji. Tímto se celá produkce značně urychlí a budeme moci masky dodávat mnohem rychleji,“ uvedl Jan Brus.

Kvůli obrovskému zájmu o ochranné masky se fólie, a především gumičky staly nedostatkovým zbožím. „Prodejci nám však vycházejí vstříc a snaží se materiál dodávat přednostně. Masky plánujeme balit do ochranných sáčků a sterilizovat ozonem, aby se zabránilo infekci,“ podotkla Hana Kubíčková z UPrint 3D. Viry na povrchu plastu vydrží maximálně dva až tři dny, proto budou vyrobené ochranné masky distribuovány až po uplynutí této doby nebo v případě, že si odběratel zajistí jejich sterilizaci.

„Za celý tým bych chtěl všem zapojeným subjektům poděkovat. Největší díky a respekt si však zaslouží oranžová a bílá armáda záchranářů a zdravotníků, kteří stojí v první linii. Celá akce nás všechny nakonec naplňuje optimismem a pocitem, že držíme při sobě,“ dodal Brus.

Společnost Prusa Research, která za iniciativou výroby ochranných pomůcek pomocí 3D tisku stojí, momentálně vyrábí zhruba 2000 obličejových masek denně. Firma má k dispozici více než pět stovek 3D tiskáren, zájem odběratelů je však mnohonásobně vyšší.  V pondělí firma evidovala poptávku na 90 000 těchto pomůcek. V České republice proto začaly vznikat komunity odborníků na 3D tisk, které pomáhají s tiskem držáků a kompletací ochranných štítů.

Na 3D tiskárnách v centru UPrint 3D a v Pevnosti poznání se tisknou také zakladače šikmých proužků. Pomůcky švadlenkám šijícím ochranné roušky nabízí tiskové centrum UPrint 3D i Pevnost poznání. „Tato pomůcka se bude jistě hodit všem, kteří v době epidemie COVID-19 šijí doma roušky. Ulehčí totiž přípravu šňůrek kolem roušky a nahradí tak tkaloun, který je dnes velice nedostatkovým zbožím," řekl Matěj Dostálek z Pevnosti poznání.


Zakladače z tiskového centra UPrint 3D, vytvořené podle modelu společnosti Industra, byly nejdříve zdarma distribuovány soukromým švadlenkám po Olomouci, nyní jsou k dispozici v bezobalovém obchodě Beze stopy na ulici Komenského 14. Zájemci si o ně také mohou napsat na e-mail obenzc.lopu@ptv do zpráv na Facebooku Vědeckotechnického parku UP. Zakladače z Pevnosti poznání jsou zdarma k dispozici na vrátnici Přírodovědecké fakulty UP (tř. 17. listopadu 12).

Pro Olomouckenovinky.cz RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí, Univerzita Palackého v Olomouci

(lh,olomouckenovinky.cz,foto UPOL)