Svátek má: Miluše

Regiony

Velikost textu:

Odstartoval 10.ročník Vinařství roku

Odstartoval 10.ročník Vinařství roku

Svaz Vinařů vyhlásil 10.ročník prestižní soutěže Vinařství roku, a do soutěže se tak začnou přihlašovat, nebo budou nominována jednotlivá vinařství.

Ilustrační foto
10. září 2019 - 15:17
(Komerční sdělení)

Z nominovaných budou následně vybráni finalisté, tedy tři zástupci z každé kategorie – malé, střední a velké vinařství. Absolutní vítěz a držitel titulu Vinařství roku 2019 a vítězové jednotlivých kategorií pak budou slavnostně vyhlášeni 30. ledna na brněnském výstavišti. Vinařství roku pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu.

Narozdíl o nespočtu moravských, českých i světových soutěží vín, pořadatelskému Svazu vinařů České republiky pouze mimořádná kvalita vyráběných vín nestačí. Aby se jakékoli vinařství z České republiky mohlo ucházet o prestižní titul Vinařství roku, musí kromě vína nutně vynikat v celém vinařském oboru.

„Abychom vybrali ta nejlepší moravská a česká vína, organizujeme Národní soutěž vín. Na uchazeče o titul Vinařství roku ale máme mnohem vyšší nároky. Úspěch v soutěži tak znamená, že vítězné vinařství posouvá dál celý obor, je inspirací ostatním, a tak se i díky němu neustále zvyšuje kvalita na Moravě a v Čechách vyráběných vín,“ vysvětluje podstatu nejvyšší oborové soutěže prezident Svazu vinařů ČR JUDr. Tibor Nyitray.

Soutěž Vinařství roku je rozdělena do třech fází. V první fázi, do 9. října, budou probíhat nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdružení, nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem.

Následně bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Toto hodnocení potrvá od 14. října do 1. listopadu a zúží počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství (do 50.000 litrů/rok), 3 střední (50.001 – 250.000 litrů/rok) a 3 velké vinařství (nad 250.000 litrů/rok).

V konečné třetí fázi 18. – 20. listopadu posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.Celý proces hodnocení bude završen 30. ledna, kdy budou na brněnském výstavišti v Pavilonu A3 oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny, a především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2019. Slavnostní vyhlášení bude opět moderovat pan Marek Eben.  

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

Důležité termíny:
  • 9. října 2019 – ukončení možností přihlášení a nominace
  • 14. října – 1. listopadu 2019 – hlasování poroty – výběr devíti finalistů
  • 18. – 20. listopadu 2019 – hodnocení finalistů odbornou komisí
  • 30. ledna 2020 – slavnostní vyhlášení vítězů – Veletrhy Brno, Pavilon A3 Rotunda

(red,regionalninovinky.cz,terezamelisova,foto:tm)