Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Odstavená vozidla bez STK mizí z olomouckých ulic

Odstavená vozidla bez STK mizí z olomouckých ulic

Téměř půl roku už můžou olomoučtí strážníci řešit problém s odstavenými vozidly bez STK na silnicích ve městě. Do té doby neexistovala možnost, jak přimět majitele odstaveného vozidla k jeho odstranění.

Ilustrační foto
10. října 2020 - 08:00

Za posledních šest měsíců však díky práci Městské policie Olomouc zmizela z ulic více než stovka odstavených a překážejících vozidel.Umožnila to novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.
„Silniční vozidla, která jsou více než 6 měsíců technicky nezpůsobilá k provozu na pozemních komunikacích z důvodu absence pravidelné technické prohlídky („STK“), je zakázáno odstavovat na pozemní komunikaci,“ sdělil k legislativnímu rámci ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický.

Do této doby nebyl legislativní nástroj jak s podobnými vozidly, které byly odstaveny i několik let bez zájmu svých majitelů, účinně bojovat a postarat se o jejich odstranění z komunikací. Díky změně se po mnoha měsících konečně podařilo odtáhnout například i autobus odstavený na Velkomoravské ulici.


„Odstavení vraku je přestupek, za který lze uložit pokutu, ale městská policie není oprávněna vrak ze silnice odstranit, k tomu je oprávněn jen majitel této komunikace. Městská policie může na tento přestupek pouze upozornit. V tomto ale budeme nekompromisní. Pokuty i náhradu za odtah budeme po majitelích vymáhat,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.„Od začátku platnosti této novinky řešili strážníci olomoucké městské policie 113 takových vozidel. V jedenatřiceti případech se podařilo kontaktovat majitele a ti následně problémová auta z vozovky odstranili nebo nechali nově udělat STK. Setkali jsme se i s případy, kdy majitel vozidla již zemřel a nebyl nikdo, kdo by se o auto postaral. V současné době je v řešení také více než dvacítka vozidel, jejichž majitelé přislíbili v nejbližší době odstranění vozidla z pozemní komunikace. A nakonec je tu zbývající šedesátka vozidel, jejichž majitele se nepodařilo kontaktovat a auta pořád stojí na stejném místě (i přes umístění upozornění na vozidle) a tyto případy byly oznámeny správnímu orgánu k dalšímu řešení,“ uvedl k problematice ředitel olomouckých strážníků.


Při zjištění vozidla, které je odstaveno tak, že porušuje zákon o pozemních komunikacích, strážníci na toto vozidlo umístí upozornění o tom, že jsou v této věci činěny legislativní kroky (tj. oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu, který vyrozumí vlastníka pozemní komunikace, jenž je oprávněn činit úkony směřující k odstranění vraku z pozemní komunikace). V samotném správním řízení lze za tento přestupek uložit pokutu až do výše tři sta tisíc korun.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)