Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Odtahy aut z přerovských ulic jsou letos dražší

Odtahy aut z přerovských ulic jsou letos dražší

Odtahy nevhodně zaparkovaných aut z ulic Přerova se jejich majitelům v letošním roce o něco prodraží. V posledních třech letech platili za odtah 1815 korun, v roce 2022 dají za stejnou službu 2000 korun.

Ilustrační foto
17. ledna 2022 - 08:00

Změnu schválili v lednu radní. Jestliže řidič nechá vozidlo na místě, kde nesmí parkovat, dostane od městské policie takzvanou botičku a k ní vyrozumění, že má 30 dnů na to, aby požádal o její odstranění. Když na něj nereflektuje, přijede odtahový vůz technických služeb a odveze vozidlo na záchytné parkoviště, které se nachází v Předmostí.

„Řidič pak znovu dostane výzvu, aby věděl, kde své auto má a kde si ho může vyzvednout. Když ani na ni nereaguje, předáme danou věc k řešení advokátní kanceláři a majiteli se celá záležitost ještě prodraží. Nakonec se taková laxnost může dostat až k soudu,“ nastínil radní Michal Zácha. Vzpomněl, že v roce 2021 bylo za těchto podmínek provedeno 14 odtahů, z toho 11 bylo z magistrátu nakonec posláno k řešení do advokátní kanceláře.

Popsaný případ se ale týká čistě plánovaných odtahů, jejichž termín je předem stanoven. Jiný „příběh“ jsou auta, která jsou odstavena tak, že překážejí – jsou zaparkována třeba před vjezdy do garáží nebo v zatáčce – to pak je nutná rychlá reakce městské policie a řidič odtaženého auta zaplatí ještě víc, konkrétně 3388 korun. „Když si vozidlo nevyzvedne v den odtahu, platí za každý další den navíc 150 korun,“ doplnil Ivo Sadílek z přerovského magistrátu.

Poslední kategorii odtahů tvoří vraky. Když se nikdo k autu nehlásí, je převezeno na záchytné parkoviště v Předmostí a jeho majitel platí denní taxu 150 korun. Vzhledem k tomu, že tam některá auta zůstávají i několik let, převýší „parkovné“ i cenu starého auta. O likvidaci se pak musí postarat majitel.


Je na něm, aby se domluvil s firmou zabývající se zpracováním a likvidací odpadu. ,,Pokud vlastníka nedohledáme, podle zákona o pozemních komunikací by měl následovat prodej vozidla ve veřejné dražbě. Takový případ jsme však ještě neměli,“ popsal praxi Ivo Sadílek.

Průměrný věk vozidel odtažených z ulic Přerova se pohybuje okolo dvaceti let – vloni se například s odtahovou službou „projela“ auta vyrobená mezi léty 1988 až 2007.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Přerov)