Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Olbram Zoubek se podílel i na tvorbě soch na olomouckém orloji

Olbram Zoubek se podílel i na tvorbě soch na olomouckém orloji

Ve věku jednadevadesáti let zemřel ve čtvrtek 15. června 2017 jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Olbram Zoubek. Pro Olomouc má tato smutná zpráva jednu významovou rovinu navíc – Olbram Zoubek měl totiž k Olomouci specifický vztah. 

Sochař Olbram Zoubek
17.červen 2017 - 08:00

Když na začátku padesátých let dokončoval Olbram Zoubek studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, dostal nabídku, aby se spolu se svou ženou Evou Kmentovou podílel na tvorbě soch pro rekonstruovaný olomoucký orloj. Nejenže několik soch vytvořil, ale sám dokonce k některým stál modelem. Byť se ještě před dokončením orloje rozešel ve zlém s vedoucí sochařských prací Marií Svolinskou, k Olomouci měl i nadále osobní vztah. Mimo jiné zde ve velkém stylu oslavil osmaosmdesáté narozeniny a ještě vloni měl další velkou výstavu, v obou případech v galerii Mona Lisa.

Olomoucká radnice dominuje Hornímu náměstí

Před necelými dvěma lety se s mistrem Zoubkem uskutečnil rozhovor pro tehdejší Radniční listy. Sochař v rozhovoru mimo jiné přesně předpověděl, že tehdy připravovaná socha umučeného kněze Josefa Toufara bude jeho posledním dílem. Socha této oběti komunistického násilí byla odhalena letos v únoru a je tak skutečně posledním Zoubkovým dílem.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Michal Folta, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz, foto Magistrát města Olomouce)