Svátek má: Alexandra

Regiony

Velikost textu:

Olomouc chce více regulovat nákladní tranzitní dopravu

Olomouc chce více regulovat nákladní tranzitní dopravu

V místech, kde je to možné, chce město odklonit nákladní tranzitní dopravu. Zklidnění by se dočkala západní a jižní část Olomouce. Princip nového dopravního značení a stanovení tranzitních tras pro vozidla s hmotností nad 12 tun odsouhlasili radní na svém zasedání.

Ilustrační foto
16.listopad 2017 - 08:00

„Nákladní dopravu není možné zcela eliminovat. Nemůžeme omezit zásobování důležitých průmyslových podniků, ale v trasování jsme dospěli ke shodě s dopravní policií,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Jakubec. Nová trasa využívá především páteřní komunikace a vyhne se například Erenburgově ulici.


Zpracování projektové dokumentace pro nové směrování tranzitní nákladní dopravy si vyžádá náklady v hodnotě kolem 250 tisíc korun. „Po zpracování projektové dokumentace je třeba získat souhlas dopravní policie a vlastníků dotčených komunikací, kterými jsou mimo město i stát a Olomoucký kraj,“ podotkl náměstek Jakubec.

Samotné osazení dopravními značkami se odhaduje na 13 milionů korun. Nejvyšší náklady si vyžádá přeznačení dálničního tahu D35, který bude nákladní dopravu patřičně navádět. Na celkové částce se velkoplošné značení podílí 11 miliony. Nové dopravní značení vytýčí jiné tranzitní dopravní trasy během příštího roku.

„Ukazuje se, že aby se stejné zklidnění povedlo v severní a východní části města, bude pro nás klíčové maximální úsilí vedoucí k dokončení zásadních komunikací, jako jsou východní tangenta a severní spoj,“ zdůraznil primátor Antonín Staněk.

Olomouc začala již dříve s regulací tranzitní nákladní dopravy, když ji omezila ve Foersterově ulici a v centru města, kam nesmí vjet automobily s hmotností přesahující 12 a šest tun.

Podle webu města Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)