Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Olomouc chce vytvořit historickou elektronickou encyklopedii

Olomouc chce vytvořit historickou elektronickou encyklopedii

Bohatá historie města Olomouce obsahuje ohromné množství různorodé faktografie. Pro laika ovšem mnohdy není snadné dostat se ke všem těmto datům a najít mezi nimi i příslušné správné vazby a souvislosti.

Olomouc
10. října 2019 - 08:00

Vytvoření takového praktického nástroje pro badatele i běžné Olomoučany patří k cílům ambiciózního projektu historické elektronické encyklopedie města Olomouce.Encyklopedie nemá být pouhým katalogem osobností či výčtem událostí z dějin města. Podstatou je vytvořit strukturu navzájem provázaných informací o místech, událostech, osobnostech, rodech a korporacích, které hrály v historii Olomouce roli. Chybět v ní nebudou ani významné archeologické artefakty, které historikům pomáhají objasnit dějiny města.

Výřez z mědirytiny | Zdroj: Zemský archiv v Opavě, pracoviště v Olomouci, fond Univerzita Olomouc (1576) 1640–1950, Tisky, Teze neobrazové, inv. č. 2142/1.

„Důležité přitom je spojit již dostupné informace, které už nashromáždily jednotlivé instituce. Proto budeme úzce spolupracovat například se Státním okresním archivem Olomouc, s Národním památkovým ústavem, s Knihovnou města Olomouce, Vědeckou knihovnou a také s Vlastivědným muzeem,“ vysvětlil náměstek primátora Karel Konečný, který je sám profesí historik.

Encyklopedie bude obsahovat katalogy osobností, ale také například informace o jednotlivých důležitých budovách. Zásadní je, že uživatel při prohlížení jednoho hesla dostane možnost pokračovat dále.

„Například pokud si budeme prohlížet událost korunovace Matyáše Korvína českým králem v olomoucké katedrále, můžeme se současně dozvědět něco o katedrále samotné, o uherském králi Matyáši Korvínovi či o dalších osobnostech, které s touto událostí měly něco společného. Najdeme zde také příslušné archivní dokumenty, pokud k tématu existují, a obrazové přílohy, jako jsou například pečeti,“ ilustroval na konkrétním příkladu podstatu encyklopedie Karel Konečný. Nutné je přitom stanovit limity, do jaké hloubky mají podobná propojení vést, aby se uživatel neztratil „v oceánu informací“.

Novou encyklopedii město připravuje s odborníky z Univerzity Palackého, Národního památkového ústavu a se zkušenou softwarovou společností Bach systems. V minulosti už radnice v podobné spolupráci s historiky, archiváři a softwarovými specialisty realizovala projekt Z olomouckých archivů.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Michal Folta, Magistrát města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)