Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Olomouc je jedním ze tří českých měst, kde se měří tepelný komfort

Olomouc je jedním ze tří českých měst, kde se měří tepelný komfort

Vliv vodních prvků, jakým jsou kašny, na tepelný komfort v městském prostředí měřili na Horním náměstí akademici z Katedry geografie Univerzity Palackého.

Ilustrační foto z akce
9. srpna 2018 - 08:00

Česko–izraelský projekt Michala Lehnerta z přírodovědecké fakulty zaštítila Technologická agentura České republiky.

„V letní kampani měříme tři celé dny. Vybíráme si letní dny s teplotami do třiceti stupňů, ale i tropické nad třicet stupňů. V pátek to vypadá, že by mohl být nejteplejší den v roce,“ popsal Martin Jurek z katedry geografie. Dodal, že cílem měření je zjistit, zda vodní prvky přispívají ke změně tepelného stresu.

Měření teploty

Speciální přístroje, které si často vysloužily pozornost kolemjdoucích, měřily teplotu, vlhkost, rychlost větru a tlak vzduchu u Herkulovy a Arionovy kašny, ale také mezi nimi vedle Čestného Sloupu Nejsvětější Trojice. Výsledky by měly zachytit vliv tekoucí vody na tepelnou pohodu. Stejná data sbírají výzkumníci ještě v Ostravě a v Plzni.

Projekt je dvouletý a zahrnuje i jiné, zimní měření. „Právě zimní období bude přínosem hlavně pro izraelskou stranu, kde zimu nemají,“ podotkl Jurek. Výsledky budou k dispozici v příštím roce a město je dostane k dispozici.

Podle náměstka primátora Aleše Jakubce město Olomouc bedlivě sleduje změny klimatu. „Pro nás bude vyhodnocení tohoto projektu důležité, už proto, že sami zpracováváme studii zeleno-modré infrastruktury. Jejím cílem je ochlazování a udržení vody ve městě,“ zdůraznil Jakubec.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto  Pavel Konečný ,město Olomouc)