Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Olomouc nově zavede třídění gastroodpadu

Olomouc nově zavede třídění gastroodpadu

Další možnost, jak ještě více ulevit plným popelnicím, dostanou občané Olomouce od 1.listopadu. Zatím na zkoušku se na sídlišti Povel objeví 40 nových nádob na sběr gastroopadu.

Ilustrační foto
12. října 2021 - 08:00

Ten následně najde využití při výrobě bioplynu, potažmo biometanu, elektřiny a tepla v Rapotíně, kam jej bude svážet společnost Energy financial group, která bude sběr gastroodpadu v Olomouci na základě smlouvy s městem zajišťovat. Pokud se třídění a sběr gastroodpadu na sídlišti Povel osvědčí, zhruba v polovině příštího roku bychom mohli najít tyto sběrné nádoby i jinde ve městě.

Gastroodpad lze ukládat do označených tmavě hnědých nádob o objemu 120 litrů. Do sběrných nádob mohou občané vyhazovat širokou škálu kuchyňských odpadů, jako jsou tepelně upravené i neupravené potraviny rostlinného či živočišného původ, u.

Tedy prošlé potraviny i s původním obalem, maso, mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky, čaje či kávovou sedlinu. Podle zkušeností odborné firmy ze Šumperska měla prý instalace těchto sběrných nádob dokonce takový efekt, že se u kontejnerů i v rizikových lokalitách potkani přestali úplně objevovat.

Právě proto, že už je nelákaly zbytky jídla vyhozené do klasických popelnic nebo kontejnerů na směsný odpad. To samozřejmě může dobře fungovat pouze v případě, že nádoby budou lidé pečlivě zavírat. Konkrétně Povel v posledním roce bojuje s větším výskytem potkanů.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Olomouc)