Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Olomouc opět boduje! Tentokrát v soutěži Hejbni s elektrem

Olomouc opět boduje! Tentokrát v soutěži Hejbni s elektrem

Za sběr a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů má Olomouc bronz. V prvním ročníku soutěže Hejbni s elektrem pro lepší život, se umístila jako třetí v kategorii měst nad 90 tisíc obyvatel.

Ilustrační foto z akce
21. května 2019 - 08:00

Soutěž pro statutární města v České republice vyhlásil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v Havlíčkově Brodě.

„Z ocenění je jasně vidět, že Olomoučané si vzali třídění skutečně za své. Jsou systematičtí, umí to a proto jim cena právem náleží. V tomto týdnu je to navíc už naše druhé medailové umístění v soutěžích, které se týkají třídění odpadů. Kromě prvního místa v krajském kole soutěže měst a obcí, které nejlépe třídí odpady, si teď odvážíme bronzové ocenění za sběr elektra,“ zdůraznil náměstek primátora Pavel Hekela, který si ocenění v Havlíčkově Brodě za město převzal.Zapojená města, kterých je celkem 25, soutěžila o největší celkové množství elektrospotřebičů odevzdaných prostřednictvím sběrných dvorů na jejich území. Aktivně tím přispěla k ochraně životního prostředí, navíc mohla získat jednu z finančních výher. Kritériem hodnocení byla hmotnost zpětně odevzdaného elektrozařízení přepočtená na jednoho obyvatele města. V Olomouci se v tomto období podařilo vysbírat 2,54 kg na obyvatele.

V kategorii A do 89 999, stejně jako v kategorii B nad 90 000 obyvatel, získali první tři soutěžící odměny ve výši 60, 40 a 25 tisíc korun. Vítěz kategorie „Skokan roku“ si odnesl padesátitisícovou prémii. Soutěž byla zahájena 1. dubna 2018, započítávaly se do ní výsledky dosažené k 31. březnu 2019.

Za bezmála 14 let fungování tohoto kolektivního systému se díky recyklaci spotřebičů podařilo ušetřit 4,5 milionu tun emisí CO2 a také 2,5 milionu MWh elektrické energie. „Díky surovinám, které bylo možné z odevzdaných spotřebičů získat a znovu použít, se nemusely těžit a zpracovávat nerostné zásoby,“ vysvětlil předseda představenstva ELEKTROWIN Roman Tvrzník.

Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí České republiky Pavla Drahovzala se díky tomu podařilo ušetřit z obecních a městských rozpočtů tři čtvrtě miliardy korun. „Prostředky mohly být použity na výstavbu vodovodů, kanalizace, chodníků a další občanské vybavenosti,“ připomněl Drahovzal účastníkům slavnostního vyhlášení.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)