Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Olomouc posloužila filmařům jako kulisa nového českého filmu

Olomouc posloužila filmařům jako kulisa nového českého filmu

Historické drama Jeroným Pražský – Poslední útěk míří na plátna kin a v létě ho budou moci sledovat diváci v České televizi. Snímek vznikal pod taktovkou režiséra Lubomíra Hlavsy v Olomouci a také na Šumpersku.

Ilustrační foto z natáčení
18. dubna 2018 - 08:00

Přípravy natáčení začaly vloni a poslední klapka padla na podzim. Příběh Jeronýma Pražského popisuje osudy muže, který podobně jako Jan Hus skončil kvůli víře v pravdu na hranici.

Slavnostní předpremiéra proběhne 20. dubna v olomouckém kině Metropol a ve stejný den i v zábřežském Retru.

„Předpokládáme, že spojení vynikajícího hereckého obsazení vyvolá zájem diváků o tento projekt a film tak zviditelní kromě jiného i dominanty Olomouce a regionu,“ uvedla Iva Hlavsová z filmové společnosti Vistafilm.


Ondřej Vetchý

Do hlavní role obsadila režie Ondřeje Vetchého, Jitku Čvančarovou nebo Václava Vydru. Produkci posloužily jako kulisy historického příběhu klášterní kostel v Šumperku, olomoucká katedrála i hrad Helfštýn.

„V regionu filmaři využili servisních služeb místních firem, ubytovací kapacity a skvělou práci odvedly při komparsu zdejší historické spolky, jako třeba šermíři ze Šumperka a z Mohelnice,“ připomněla Lenka Dusová z jesenické filmové kanceláře.

Muzeum Vysočiny Jihlava zve na přednášku Rodopis - koníček na celý život

Na výrobě filmu spolupracovala filmová kancelář Jeseniky Film Office, která asistuje filmovým produkcím také při výběru vhodných lokalit a možnosti natáčení v regionech. V poslední době se podílela například na vzniku filmů Kvarteto, Miluji tě modře a několika dokumentárních pořadů.

Finančně projekt podpořilo město Olomouc, Olomoucký kraj a několik soukromých společností.

Podle webu města Olomouc


(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)