Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Olomouc v centru i v parcích rozkvétá

Olomouc v centru i v parcích rozkvétá

Květinové záhony v olomouckých historických parcích nechal letos vysadit odbor městské zeleně. Navázal tím na již realizované květinové výsadby z letniček z přímého výsevu v minulém roce.

Ilustrační foto
10. srpna 2020 - 08:00

V parcích se tak objevily velmi výrazné pestrobarevné záhony, které poutají pozornost návštěvníků parků a navíc potěší i opylující hmyz. V parcích je teď k vidění mnoho druhů květin, nejvýraznější jsou například lilie, krásenky, chrpy, cínie, červený len, sluncovky, měsíčky nebo laskavce. Stejně jako vloni byly letničky vysazeny u dětských hřišť v Čechových sadech, a to ze směsi „Strakonická louka“, u dětského hřiště ve Smetanových sadech ze směsi „Žlutá a Červená“, za oranžérii je vysázená směs s názvem „Letní sklizeň“ a za mateřskou školou v Bezručových sadech vyrostly květy ze směsi „Chambord“. V těchto lokalitách se letničkové záhony obnovovaly ze stejných nebo podobných směsí jako vloni.

„K loňským záhonům jsme letos přidali nové v dalších třech parcích. Z jednoho z těchto záhonů se stal doslova hit sociálních sítí,“
říká náměstek primátora Otakar Bačák, odpovědný za městskou zeleň. Nově vysazené záhony najde veřejnost ve Smetanových sadech pod lávkou v Holandské zahradě, kde byly použity směsi „Strakonická louka“ a „Červánková“, dále v Parku pod letním kinem ze směsí „Lednická radost“ a „Červánková“ a v Parku pod Dómem, u dětského hřiště ze směsí „Ohnivý paprsek“. Největší pozornost v Parku pod Dómem ovšem letos poutá bohatě kvetoucí „liliová louka“ se směsi lilií a letniček v oranžových tónech, která se stala hitem letošního roku. Návštěvníci parků se u těchto rozkvetlých záhonů také rádi fotí.

„Pestrobarevné záhony ze směsí letniček jsou velmi atraktivní nejenom pro návštěvníky parků, ale samozřejmě i pro motýly, včely a další hmyz,“ připomíná náměstek Bačák. Pěstování vhodných rostlin v parcích a venkovních prostorách ve městě vzniká pro opylovače zdroj potravy a skrýše po celý rok. Pokud se nám podaří vrátit do našich měst druhovou pestrost květin, dáme opylovačům šanci se do městské krajiny vrátit a my se s nimi budeme častěji setkávat,“ doplňuje zahradní architektka Martina Gerhardová z odboru městské zeleně a odpadového hospodářství olomouckého magistrátu.


Letničkové záhony v parcích doplnily atraktivní květinovou výzdobu centra Olomouce, kdy jsou květiny na Horním a Dolním náměstí a také přímo u významných památek, jako je Sloup Nejsvětější Trojice nebo Arionova kašna.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Michal Folta, Magistrát města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)