Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Olomoucká Pevnost poznání je zavřená, probíhají opravy

Olomoucká Pevnost poznání je zavřená, probíhají opravy

Příznivci vědy a poznání, kteří rádi objevují okolní přírodu i daleký vesmír, mohou od poloviny ledna navštívit Pevnost poznání za nižší vstupné než obvykle.

Ilustrační foto z oprav
6. ledna 2018 - 08:00

Popularizační centrum totiž prochází částečnou rekonstrukcí, kdy je nutné na některých místech vyměnit podlahy. Tým muzea proto vyšel návštěvníkům vstříc a zve je do fascinujícího světa vědy za pouhých 50 korun.

Foto z oprav

Interaktivní muzeum Univerzity Palackého v Olomouci je celé zavřené až do 12. ledna 2018. V expozicích nyní panuje čilý pracovní ruch. Od soboty 13. do středy 31. ledna pak budou pro veřejnost zpřístupněny pouze dvě expozice – Živá voda a Světlo a tma včetně planetária. Kromě řemeslníků pracují v pevnosti také členové pevnostního týmu, kteří připravují zajímavé novinky v expozicích.

Příprava expozice

Nové zážitky z astronomie
Za planetáriem vzniká sekce věnovaná astronomii. Díky nové prezentaci si návštěvníci lépe představí, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety nebo jak probíhal výzkum sluneční soustavy. Společně s animátory z řad studentů UP zájemci nahlédnou i do krátké budoucnosti a poodhalí záhadné vesmírné objevy. „Všechno se bude odehrávat v prostoru kolem planetária. Připravujeme jiný systém promítání, který doplníme vylepšenými animačními programy,“ prozradil koordinátor expozice Světlo a tma Roman Chvátal. Doplnil, že živé komentované prohlídky vesmíru patří u návštěvníků mezi nejoblíbenější. „Naše planetární ženy, jak lektorkám přezdívám, se postarají o vzrušující prohlídku meziplanetárního či mezihvězdného prostoru.“ V novém prostoru budou realizovány také výukové programy zaměřené na astronomii, o které je mezi mateřskými a základními školami velký zájem.

Tvůrčí aktivity ve vědecké výtvarce
Tři lednové víkendy (13.–14. 1., 20.– 21.1., 27.–28.1.) bude otevřena také vědecká výtvarka. „S dětmi i jejich rodiči nahlédneme pod pokličku nejrůznějších vědeckých oborů. Nejenže se něco zajímavého dozví, ale zároveň prakticky rozvinou své tvůrčí schopnosti. V naší dílně se fantazii meze nekladou. Návštěvníci si od nás odnesou nejen zážitek, ale i svůj vlastnoručně zpracovaný výrobek,“ řekla koordinátorka sekce Alice Kosová.

Pevnost chce pokračovat v nastaveném tempu
Pevnost poznání loni navštívilo celkem 84 tisíce platících návštěvníků. Do tohoto čísla přitom centrum nezapočítává tisíce lidí, kteří zavítali na volně přístupné akce jako je Veletrh vědy a výzkumu, Academia Film Olomouc (AFO) nebo Noc vědců. „Odhaduji, že jsme v loňském roce poprvé atakovali hranici 100 tisíc návštěvníků,“ řekl ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek. Z nastaveného tempa při popularizaci přírodních i humanitních oborů široké veřejnosti nehodlá jeho tým slevit ani v průběhu roku 2018. Mimořádný zájem byl nejen o expozice a planetárium, ale o celé portfolio pořádaných aktivit, mezi kterými jsou přednášky špičkových vědců, školní výukové programy, Dětská univerzita, vědecké kroužky, příměstské tábory, kurzy pro seniory i tematické akce, jakými jsou například Modré dny pro děti s autismem, Den s vojenskou historií, Pevnost duchů, Láska je věda apod. „Naším největším úkolem pro tento rok je zevrubně naše aktivity představit veřejnosti, dále rozvíjet existující programy a udržet vzrůstající trend zájmu o naše aktivity. Potenciál vidím v rozvoji programů pro základní školy, větší důraz budeme klást také na komunikaci aktuálních výzkumných a vědeckých výsledků Univerzity Palackého,“ nastínil Matěj Dostálek.

Historicky vzácná budova s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřelecký sklad z 19. století, byla pro veřejnost otevřena v dubnu 2015. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce.

Pro Olomouckenovinky.cz RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí, Univerzita Palackého v Olomouci.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Univerzita Palackého v Olomouci)