Svátek má: Blahoslav

Regiony

Velikost textu:

Olomoucké Arcibiskupství dostalo darem „Chlebového Krista“

Olomoucké Arcibiskupství dostalo darem „Chlebového Krista“

Vzácný dar přijali těsně před velikonočními svátky zástupci Arcibiskupství olomouckého: plastiku hlavy ukřižovaného Krista, vyrobenou z chlebové hmoty ve věznici v Uherském Hradišti na počátku komunistické diktatury.

Chlebový Kristus
21.duben 2017 - 08:00

Jako připomínku na utrpení nevinných vězňů minulého režimu ji arcibiskupství daroval Jan Janků, jeden ze skupiny odsouzených, mezi kterými drobné umělecké dílo vzniklo.


Chlebový Kristus

Dnes pětadevadesátiletý muž a rodák z Hanušovic na Šumpersku byl zatčen v květnu roku 1949 v souvislosti s procesy proti odbojové skupině Světlana, pravděpodobně nejrozsáhlejší organizaci protikomunistického odboje. Spolu s dalšími obviněnými se ocitl v uherskohradišťské věznici a zde také, jako vyjádření touhy po duchovním rozměru, vznikla plastika chlebového Krista.

„Jeden ze spoluvězňů, Ludvík Šmotek, nám povídá: ‚Chlapci, máme se špatně, ale kdybychom takhle jedno sousto k nakousnutí ušetřili, tak já vám z toho něco udělám.‘ Propracovali jsme to sousto se slinami a dávali do hrnečku, tři dny to leželo a pak z toho byla tvárná hmota, ze které udělal Ludvík tohohle Krista. Je velice vzácný, protože je v něm obsaženo dvanáct soust různých vězňů,“ vzpomíná na vznik drobné plastiky Jan Janků, který se po celý život hlásí ke své víře i k ideálům skautského hnutí.


Chlebový Kristus

Právě křesťanská víra pro něj byla v Uherském Hradišti, kde zažil týrání nechvalně známým vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem, i později na Mírově tou největší oporou.

„Víra je základ. Kdybychom na Mírově byli bez víry, tak ani jeden z nás nepřežil. Tam jsme se naučili poznávat Boha. Vězni, jezuité, nám dávali přednášky, dokonce měli sepsanou celou Bibli – za tu jsem byl deset dní v korekci, protože ji u mě našli,“ popsal Janků, který chlebovou plastiku uchovával celých devět let svého věznění i později a letos se ji rozhodl věnovat olomouckému arcibiskupství.

„Tohoto daru si velice vážíme. Je to cenné svědectví o utrpení nevinně odsouzených vězňů komunistického režimu i o síle, kterou čerpali ze své víry v Krista,“ uvedl generální vikář olomouckého arcibiskupství Mons. Josef Nuzík. Plastika je uchovávána v dřevěné krabičce se skleněným víkem. „V současnosti promýšlíme možnosti, jak tento unikát vhodně představit veřejnosti,“ doplnil Mons. Nuzík.

Pro Olomouckenovinky.cz Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Petr Kolář, Arcibiskupství olomoucké)