Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Olomoucký kraj má zařízení pro osoby s poruchou autistického spektra

Olomoucký kraj má zařízení pro osoby s poruchou autistického spektra

Jedenáct osob s poruchou autistického spektra najde péči a zázemí v novém objektu, který v minulých dnech dokončil Olomoucký kraj. V regionu podobné zařízení dosud chybělo.

Z otevření
13. ledna 2021 - 08:00

„Původně se zvažovalo, že kraj pro potřeby lidí s poruchou autistického spektra opraví jednu z budov centra sociálních služeb Klíč. Z tohoto záměru ale kvůli jeho velké finanční náročnosti nakonec sešlo. Nové zařízení proto vyrostlo takzvaně na zelené louce,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Ivo Slavotínek.

Dvoupodlažní budova obklopená malou zahradou je členěná do dvou domácností. V jednom křídle se nachází pět jednolůžkových pokojů pro mladistvé a dospělé klienty, ve druhém pak šest jednolůžkových pokojů pro děti. Každá domácnost je vybavená prostorami pro aktivity klientů a místností bezpečného pobytu.„Posláním domova pro osoby se zdravotním postižením Petrklíč - pracoviště Nové Sady je poskytovat prostřednictvím sociální služby podporu a pomoc lidem s kombinací poruchy autistického spektra, mentálního postižení a problémového chování. Způsob realizace služby vychází z individuálně určených potřeb klientů. Služba ve spolupráci s přirozeným sociálním zázemím klientů a s využitím možností komunity usiluje o jejich osobní realizaci,“ uvedl ředitel centra sociálních služeb Klíč Petr Matuška.

Výstavba nového objektu přišla na bezmála čtyřicet šest miliónů korun.

„Navýšení kapacit jak terénních, tak pobytových služeb pro osoby s poruchou autistického spektra je jedním z opatření Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb v Olomouckém kraji,“ sdělil Zbyněk Vočka z krajského odboru sociálních věcí.

Olomouckénovinky.cz informovala Bc. Eva Knajblová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:ok)