Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Opravená olomoucká radnice je mezi nejlepšími stavbami

Opravená olomoucká radnice je mezi nejlepšími stavbami

Mezi třiatřicet nejvydařenějších staveb byla tento týden vybrána i rekonstrukce olomoucké radnice. Do finále soutěže Stavba roku 2021 byla vybrána „za mimořádně citlivý přístup a za řemeslně zdařilou precizní realizaci celé stavby."

Olomoucká radnice.
12. září 2021 - 08:00

Veřejnost teď může stavbu ve finále soutěže podpořit při internetovém hlasování. Mimořádně náročná oprava šest století staré radnice probíhala v letech 2017 až 2020, zahrnovala rekonstrukci střechy, hlavní věže i všech menších věží a věžiček, všech klempířských prvků a celé fasády včetně gotických, renesančních i novějších kamenných prvků.

„Nejvýraznějším symbolem úspěšné rekonstrukce radnice se staly gotické a renesanční erby, kterým obnova původní polychromie dodala mimořádný půvab, a také návrat nárožních slunečních hodin,“ komentoval proměnu radniční budovy primátor Mirek Žbánek.Stavba probíhala po celou dobu pod pečlivým dohledem památkářů. „Celkové náklady na rekonstrukci pláště a věže radnice byly přes 57 milionu korun. Rekonstrukce střechy a menších věžiček vyšla asi na 37 milionů korun,“ dodal investiční náměstek primátora Martin Major. Město k úhradě nákladů využilo kromě vlastních financí i dotaci z prostředků ITI Olomoucké aglomerace.(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Olomouc)