Svátek má: Marek

Regiony

Velikost textu:

Osm kamenů ve Chválkovicích připomíná oběti holocaustu

Osm kamenů ve Chválkovicích připomíná oběti holocaustu

Osm stolpersteinů, kamenů zmizelých, přibylo  v olomoucké městské části Chválkovice. Připomínají osudy členů rodiny Evy Grossmannové, kteří byli perzekuováni nacistickým režimem a zahynuli v koncentračních táborech.

Ilustrační foto z akce
15. října 2018 - 08:00

Eva Grossmannová, která je vnučkou Leopolda Fromowitze, majitele někdejšího parního mlýna ve Chválkovicích, osobně vložila kameny do chodníku podél Chválkovické ulice. „Pamatuji si tady mlýn a hlavně les. Je to pro mě velmi silný a dojemný okamžik,“ popsala Eva Grossmannová své emoce při vložení stolpersteinů poblíž místa, kde stával mlýn jejího dědečka. Zasazením kamenů zmizelých do chodníku v Olomouci tak pětaosmdesátiletá žena, která nyní žije v Izraeli, vzpomněla na osm svých příbuzných - Fromowitzovou Josefinu, Grétu, Fromowitze Leopolda, Ervína, Petra, Pavla, Müllerovou Bertu a Müllera Lea.

Foto z akce

„Stolpersteine, kostky se jmény na horní mosazné desce, vybízejí kolemjdoucí, aby se zastavili a sklonili se ke jménu oběti vyraženému na kostce. Vkládají se do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech,“ připomněl Tomáš Hrbek z Židovské obce Olomouc.

S myšlenkou uctít oběti holokaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, přišel v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig. V roce 1995 umístil první kameny v ulicích Kolína nad Rýnem, potom v Berlíně a dalších německých městech. Do roku 2012 bylo položeno přes 30 tisíc kamenů ve stovkách evropských měst.


„Projekt pokládání kamenů v Olomouci dlouhodobě finančně podporuje statutární město Olomouc a uskutečňuje se ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce,“ objasnil ministr kultury Antonín Staněk, který se pokládání kamenů ve Chválkovicích zúčastnil.

Během října ke stávajícím dvě stě dvanácti stolpersteinům přibylo v Olomouci dalších celkem dvacet osm.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto  Blanka Martinovská,město Olomouce)