Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Po dvou letech se uskutečnil Litovelský Otvírák

Po dvou letech se uskutečnil Litovelský Otvírák

Sobota patřila v Litovli dalšímu ročníku tradičního hudebního a pivního festivalu Litovelský Otvírák, který do areálu Pivovaru Litovel přilákal na pět tisíc návštěvníků.

Z akce
16. srpna 2022 - 08:00

Na letošním Litovelském Otvíráku zahrálo jedenáct interpretů a kapel na dvou scénách, na pódiu se vystřídaly například slovenská zpěvačka Katarína Knechtová, Michal Hrůza nebo skupina Turbo. Odpoledne se na hlavní scéně jako každý rok narážel pivní sud, tentokrát pivem Litovel Josef 11,5 nefiltrovaný hořký ležák. Celou akci zakončil velkolepý ohňostroj.

Návštěvníci se také během festivalu mohli mimo jiné zúčastnit komentovaných prohlídek pivovaru s více než 129letou historií. „Jsme rádi, že jsme se s příznivci litovelského piva po dvouleté pauze způsobené covidem konečně mohli potkat na plnohodnotném Litovelském Otvíráku a ukázat všem novinky, které naši pivovarníci v posledních dvou letech uvařili,“ říká ředitel pivovaru Lumír Hyneček. V loňském roce se totiž kvůli opatřením proti covidu-19 uskutečnila jen limitovaná verze akce, takzvaný Miniotvírák.

Kromě tradičních piv, jako je Litovel Premium, Litovel Moravan a další, mohli návštěvníci letošního festivalu vyzkoušet také pivní speciály. „Čepovali jsme například letošní jarní novinku Višňový ležák 12 %, Medový ležák 12 %, světlý speciál Elleder 15 % a svrchně kvašený speciál IPA 14 %. Dohromady se na akci vypilo téměř 25 tisíc půllitrů,“ říká sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Tradiční české pivovary Holba, Litovel a Zubr společně patří do skupiny Pivovary CZ Group a.s. Roční objem výstavu piva této skupiny se dlouhodobě pohybuje okolo 700 tis. hl, přičemž téměř třetina produkce směřuje na zahraniční trhy. Tyto regionální pivovary s celostátním dosahem vyvážejí pivo např. na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska, Itálie, Finska, Švédska, Litvy, Estonska nebo Ruska, ale třeba i do Kolumbie.Pivovar Litovel – tradice trvající již 129 let, úcta k poctivému řemeslu, ruční práci a kvalitním surovinám. To jsou hlavní zásady, kterých se dodnes drží pracovníci Pivovaru Litovel, jenž byl slavnostně otevřen v roce 1893 jako ryze český vlastenecký Rolnický akciový pivovar se sladovnou v Litovli. Historie pivovaru je lemována četnými úspěchy a oceněními z mnoha výstav a gastronomických soutěží v tuzemsku a zahraničí. Portfolio Pivovaru Litovel tvoří piva vařená tradičními postupy na předem danou stupňovitost, otevřeným kvašením a dlouhým dozráváním v ležáckém sklepě. Zaměřuje se také na pivní speciály a nechybějí ani pivní mixy.

Olomouckénovinky.cz informovala Jitka Shin, .Pivovar Litovel.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:pivovar litovel)
Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%