Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Policie: Jsem tvá milovaná teta, sdělil ženě podvodník

Policie: Jsem tvá milovaná teta, sdělil ženě podvodník

Na šternberské policisty se v těchto dnech obrátila čtyřiatřicetiletá žena s tím, že ji neznámý pachatel zamezil přístup do e-mailového i Facebookového účtu.

Ilustrační foto
10. ledna 2022 - 08:00

Oznamovatelka uvedla, že ji ve středu 5. ledna dopoledne přišla přes Messenger zpráva od její tety, která od ní požadovala zaslání telefonního čísla. Zdůvodnila to tím, že se jedná o soutěž, ve které vyhrají oběd v restauraci. Podmínkou bylo, že ji musí opsat a přeposlat kód, který ji přijde jako SMS zpráva. Vzápětí ženě přišly od mobilního operátora zprávy s autorizačními kódy.

Oznamovatelka v domnění, že skutečně komunikuje se svou tetou, ji obě zprávy přeposlala. Ta jí ještě požádala o zaslání e-mailu, který ji oznamovatelka také zaslala. Až poté zavolala své tetě, od které se dozvěděla, že jí o nic nežádala. Naopak, teta již věděla, že z jejího napadeného profilu na síti jsou rozesílány podvodné zprávy jejím přátelům.

Oznamovatelka se přihlásila do aplikace mobilního operátora a zjistila, že jí odešly dvě platby celkem za téměř 1 500 korun. Nato zjistila, že se nemůže přihlásit do svého e-mailového účtu, ani k profilu na sociální síti. Druhý den od bratra zjistila, že mu i dalším přátelům od ní z Messengeru chodí zprávy s žádostmi o zaslání jejich telefonních čísel a přeposlání SMS zpráv.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: PČR Olomouckého kraje)