Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Při opravě radnice se připravuje i odkaz budoucím generacím

Při opravě radnice se připravuje i odkaz budoucím generacím

Třináct ozdobných věžiček a vikýřů na severní straně radnice nyní prochází postupnou rekonstrukcí. Nejvyšší z nich, sedmnáctimetrovou věžičku, která zdobí střed střechy, začali řemeslnici demontovat.

Ilustrační foto z akce
4. února 2018 - 08:00

Práce navazují na opravu historických střešních krovů a krytiny. V této souvislosti se do jedné z věžiček vrátí i tubus s archivními materiály, který byl ve střešní konstrukci radnice uložen přes tři století. Tubus bude doplněn i aktuálními dokumenty a odkazem naší doby příštím generacím Olomoučanů.


Foto z opravy

„Opravy věžiček nebyly součástí rekonstrukce střechy. Teprve při bližším posouzení, které umožnila až práce na lešení v bezprostřední blízkosti těchto ozdobných stavebních prvků, se ukázala jejich oprava jako potřebná a vhodná,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Filip Žáček. Proto byla následně rekonstrukce těchto prvků schválena vedením města a navázala bezprostředně na opravy střechy. Řemeslníci teď postupně demontují starou krytinu, mění bednění, opravují tesařské konstrukce, dřevěné prvky ošetřují fungicidním postřikem a ocelové hrotnice opatřují antikorozním nátěrem.


Na střeše severní strany radnice je celkem třináct menších vížek a vikýřů. Větší část těchto prvků na radnici přibyla až při poslední velké přestavbě na počátku 20. století, kdy dekor průčelní fronty navrhoval vídeňský architekt Georg Berger. Při rekonstrukci štíhlých věžiček tesaři a klempíři v maximální možné míře využívají prvky původních konstrukcí. Vížku, která je umístěna nad orlojem, rekonstruují řemeslníci na dlažbě Horního náměstí.


Foto z opravy

„Chtěli jsme dát zájemcům příležitost, aby si mohli prohlédnout práci řemeslníků, restaurujících věžičky tradičními postupy,“ dodal náměstek Filip Žáček. Teprve po dokončení bude vížka v kompletním stavu vyzvednuta na střechu. Ostatní prvky včetně nejvyšší z věžiček řemeslníci rekonstruují přímo na jejich místě na střeše. Všechny práce probíhají pod dohledem památkářů.

Právě ve věžičce nad orlojem byl vloni objeven tubus, který obsahoval desítky zajímavých dokumentů. Nejstarší z nich pocházely z počátku 18. století, nejmladší pak ze šedesátých let 20. století. Objev tohoto odkazu zaujal i odbornou veřejnost, analýzu a odborné ošetření nalezených dokumentů provedli zkušení historici ze Státního okresního archivu Olomouc.

Investorem rekonstrukce střechy radnice i samotných věžiček je statutární město Olomouc. K realizaci projektu přispěla i dotace z prostředků ITI Olomoucké aglomerace.

Podle webu města Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)