Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

Rekvalifikace jsou úspěšné, práci najde 9 z 10 absolventů

Rekvalifikace jsou úspěšné, práci najde 9 z 10 absolventů

Přes 700 kvalifikovaných dělníků chybí firmám na Šumpersku. Tento region se přitom stále potýká s vysokou nezaměstnaností. Lidem bez práce pomáhají rekvalifikace. O tom, že mají smysl, vypovídá úspěch loňských absolventů kurzu obsluhy CNC strojů, tedy obráběcích strojů řízených počítačem.

Ilustrační foto
5.březen 2016 - 11:00

„Osmdesát sedm procent absolventů dostalo práci. A většinou jsou velmi dobře platově ohodnoceni,“ upřesnila Irena Jonová, ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Právě „učňovská škola“ v ulici Gen. Krátkého rekvalifikace nabízí. Už na jaře nově otevře dvě desítky kurzů. Uhradit školné může úřad práce, a to po úspěšném zvládnutí rekvalifikace.

„Zprostředkovatelé práce sdělí veškeré náležitosti. Kurzy budeme provádět v březnu, dubnu i v květnu,“ uvedla Jonová. Absolvování kurzu přinese dílčí kvalifikaci, která sice není srovnatelná s výučním listem, přesto však napomůže k pracovnímu zařazení.„Například povolání obráběče kovů v sobě zahrnuje pět částečných profesních kvalifikací, mezi nimiž je i obsluha CNC strojů. Zvládnutí této dílčí činnosti umožní získat dobrou pracovní pozici, aniž by bylo třeba trávit roky ve škole. V regionu funguje množství velkých i malých strojírenských firem, které hledají i jen částečně kvalifikované dělníky,“ vysvětlila ředitelka.

V regionu schází též na tři stovky prodavačů a prodavaček. Škola dokáže poskytnout potřebnou kvalifikaci rovněž zájemcům o tuto profesi. V rámci oboru specialista maloobchodu nabízí kurzy pro budoucí pokladní, skladníky, prodavače i manažery prodeje, vzdělává v oblasti evidence zásob a materiálu nebo manipulace se zbožím.

Na Šumpersku scházejí kvalifikovaní řemeslníci, firmy se o ně perou

Absolvování kurzů poskytne dílčí kvalifikaci také v oborech strojní mechanik, obráběč kovů či truhlář. Škola nabízí kurzy pro opraváře strojů, montéry, zámečníky, soustružníky, frézaře i brusiče kovových materiálů. „Lze získat také svářecí průkaz pro metodu CO2, nerez, hliník, pájení mědi, ale i pro polyfúzní svařování plastů. Se vzděláváním dospělých má naše škola letité zkušenosti. O kvalitě výuky vypovídá rovněž fakt, že se na nás s žádostí o proškolení zaměstnanců opakovaně obracejí strojírenské firmy z Rýmařovska, Olomoucka i Prostějovska,“ sdělila Jonová.

Ve škole myslí také na absolventy středoškolských strojírenských oborů, kteří by rádi zvýšili svou profesní zdatnost a cenu na trhu práce tím, že k maturitnímu vysvědčení přidají výuční list. „Mohou se přihlásit do 3. ročníku oboru obráběč kovů. V rámci studia si rozšíří praktické dovednosti, naučí se například obsluhovat CNC stroje. Pokud budou úspěšní, už za jediný školní rok se pochlubí výučním listem,“ doplnila ředitelka. Olomouckénovinky.cz informovala Vladimíra Krejčí.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku/S.Juga)