Svátek má: Robert

Regiony

Velikost textu:

Slovinský velvyslanec zahájil výstavu o bojích na Soči

Slovinský velvyslanec zahájil výstavu o bojích na Soči

První oficiální návštěvu města Olomouce absolvoval velvyslanec Slovinska, J. E. Leon Marc. Jak ovšem hned při přijetí na radnici u primátora Antonína Staňka a jeho náměstka Pavla Urbáška zdůraznil, v Olomouci není poprvé. 

Slovinský vyslanec v Olomouci
17.duben 2017 - 08:00

„Byl jsem zde před rokem s rodinou na několik dní jako turista, tehdy jsem vaši krásnou radnici viděl zvenčí, dne si ji mohu prohlédnout i zevnitř,“ uvedl slovinský velvyslanec.

Velvyslanec Leon Marc v průběhu přijetí na radnici připomněl, že Olomouc hraje významnou roli v kulturních dějinách Slovinska.


Foto z výstavy

„V minulosti bylo poměrně dlouhé období, kdy pro slovinské intelektuály bývalo prestižní módní záležitostí studium na univerzitě v Olomouci,“ uvedl velvyslanec. Vyzdvihl také skutečnost, že v Olomouc v sídle Centra Aletti je velký mozaikový obraz renomovaného slovinského výtvarníka Marka Rupnika. „Za pár desítek let to nepochybně bude velký turistický magnet,“ podotkl Leon Marc.

„Olomouc je sídlem jedné ze dvou vojenských hudeb v České republice, každý rok zde pořádáme tradiční velký festival vojenských dechových hudeb. Myslím, že by to mohla být výzva pro Slovinsko a současně jeden ze směrů pro budoucí kulturní spolupráci Olomouce se Slovinskem,“ zmínil při rozhovoru o vojenské tradici Olomouce primátor Antonín Staněk. Velvyslanec konstatoval, že by na některý z nejbližších ročníků tohoto festivalu mohl přizvat do Olomouce slovinský armádní orchestr. Poděkoval také za snahu města Olomouce o renovaci Jihoslovanského mauzolea a přislíbil, že ve finální fázi by mohlo Slovinsko vyslat do Olomouce umělce, kteří by v mauzoleu nově vyzdobili kapli.


Foto z výstavy

Do Olomouce dnes velvyslanec Leon Marc přijel mimo jiné také při příležitosti zahájení výstavy Vzpomínky na Sočskou frontu. Tato výstava zobrazuje život především českých vojáků na jednom z neznámějších a nejkrvavějších bojišť první světové války. Dramatické chvíle v těchto zákopech trávili například malíř Josef Váchal či spisovatel Fráňa Šrámek. Výstavu, která se koná v Domě armády od 13. dubna do 5. května, pořádá společně Velvyslanectví Slovinské republiky, Armáda České republiky a Vojenský historický ústav Praha. Unikátní archivní dokumenty včetně mnoha fotografií umožňují pohled do života vojáků v době bitevních kampaní a bojů i v dobách klidu.

„Jsem moc rád, že jste si jako organizátoři vybrali pro tuto výstavu právě Olomouc, protože právě Olomouc má mimořádně silnou a dlouhou vojenskou tradici,“ podotkl primátor Antonín Staněk.

Podle webu města Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)