Svátek má: Adolf

Regiony

Velikost textu:

Spojí se kultura se vzděláváním? Kraj otevřel zajímavou otázku

Spojí se kultura se vzděláváním? Kraj otevřel zajímavou otázku

Jak vypadá financování kultury v Olomouckém kraji? Má region koncepci jejího rozvoje? Nejen o tom diskutovali zástupci ministerstva kultury, hejtmanství i zaměstnavatelů a pracovníků v kultuře ve středu 3.dubna.

Ilustrační foto z akce
6. dubna 2019 - 08:00
(Komerční sdělení)

Řeč byla také o propojení kultury a vzdělávání.

„Letos jsme na kulturu uvolnili zhruba 280 miliónů korun. Nejde přitom o nahodile rozdělené peníze. Máme velmi kvalitní koncepci, díky které podporujemeřadu oblastí souvisejících s kulturou,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Foto z jednání

V pořadí už desátý kulatý stůl s názvem Kultura 2020, který jeho organizátoři pořádají postupně ve všech krajích, nabídl také zamyšlení nad vzdělávací rolí kultury. Řeč tak byla o financování muzejních pedagogů nebo plánu zahrnout kulturní instituce do vzdělávacího programu škol.

„Kultura musí nejen bavit, ale i vzdělávat. Společně s ministerstvem školství proto hledáme možnosti, jak by se galerie a muzea mohly zapojit do vzdělávacího procesu. K tomu jsou ale potřeba kvalitně vzdělaní muzejní pedagogové, kteří za svou práci dostanou zaplaceno tak, aby nemuseli utíkat jinam,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk.

Hejtmanství vyhlásí už příští týden nové držitele Cen kultury Olomouckého kraje. Tradiční akce, kterou náš region začal organizovat jako vůbec první v Česku, je poděkováním všem lidem, kteří se kultuře věnují.

Nejzachovalejší gotické hradby ve střední Evropě jsou zase veřejnosti přístupné

„Bez jejich nadšení a zápalu by řada kulturních akcí vůbec nevznikla nebo by neměly tak dlouhou tradici, jakou mají dnes,“dodal hejtman Okleštěk.

Olomouckénovinky.cz informovala Bc. Eva Knajblová, tisková mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)