Svátek má: Lucie

Regiony

Velikost textu:

Stát na opravu silnic uvolní pouze tři miliardy

Stát na opravu silnic uvolní pouze tři miliardy

Rozčarování a zklamání. Tak kraje vnímají skutečnost, že na opravy komunikací II. a III. třídy mají jít tři miliardy korun. 2,5 miliardy z rozpočtu Ministerstva dopravy, půl miliardy z vládní rozpočtové rezervy.

Ilustrační foto
7.březen 2017 - 11:00

Regiony peníze na rozbité silnice vítají – čekaly však víc.Na základě dřívějšího vládního nařízení totiž musí zvýšit mzdy řidičů autobusů a premiér Bohuslav Sobotka v minulosti přislíbil, že se na tom vláda bude podílet.


„Všechny kraje se shodly, že by jako kompromis uvítaly, pokud by vláda na opravu silnic II. a III. třídy dala čtyři miliardy korun – z toho 1,5 miliardy z rozpočtové rezervy. Kompenzovala by tak výdaje regionů v souvislosti se zvýšením platů řidičů autobusů“, řekla Jana Vildumetzová, předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje.

Olomoucký kraj plánuje investovat v roce 2017 do oprav silnic III. třídy a mostů na nich zhruba pět set milionů korun. Část peněz představuje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, část region pokryje z vlastního rozpočtu.

 „Vzhledem k tomu, že v Olomouckém kraji je přes 900 kilometrů silnic III. třídy, u kterých je stavební stav obecně horší než u komunikací II. třídy, jsou tyto prostředky nedostatečné. Pro zlepšení situace by bylo třeba investovat do oprav mnohem více financí,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro dopravu Jan Zahradníček.

Více peněz na silnice chtěly kraje proto, že komunikace jsou po letošní tuhé zimě ve velmi špatném stavu. Regiony evidují řadu podnětů od starostů, aby cesty, které vedou přes jejich obce a města, opravily.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)