Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Stromořadí na Švýcarském nábřeží v Olomouci čeká obnova

Stromořadí na Švýcarském nábřeží v Olomouci čeká obnova

Alej stromů podél tramvajové trati na Švýcarském nábřeží v Olomouci čeká revitalizace. Důvodem pro obnovu stromořadí je aktuálně zjištěná houbová nákaza. Nemocné jasany proto ještě letos v listopadu nahradí odolnější habry.

Švýcarské nábřeží
22. listopadu 2017 - 08:00

Alej osmatřiceti jasanů ztepilých vysázených podél nové tramvajové trati na Nové Sady v roce 2013 napadla nebezpečná choroba zvaná nekróza jasanu. Příčinou onemocnění dřevin je invazní houbový organismus Hymenoscyphus fraxineus, česky voskovička jasanová.

„Podezření odborníků na možné onemocnění stromů v aleji na Švýcarském nábřeží se bohužel vyplnilo. Aktuálně prokázali, že dřeviny ve stromořadí jsou touto chorobou skutečně napadeny. Nekróza jasanu ve svém důsledku znamená hromadné odumírání stromů a je v Evropě považována za velmi nebezpečné onemocnění,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.  


Patogen se šíří vzduchem a prakticky proti němu neexistuje možnost ochrany. U napadených jedinců se velmi rychle rozpadá koruna, degraduje kořenový systém a dřeviny se stávají provozně nebezpečnými.

„Onemocnění napadá stromy všech věkových kategorií na různých typech stanovišť, od přirozených lesů až po komerční lesní výsadby či výsadby okrasné. Oblast Olomoucké aglomerace patří k jednomu z nejpostiženějších regionů v rámci České republiky, pravděpodobně také s ohledem na vysoké zastoupení jasanů v okolních lužních lesích,“ objasnila vedoucí oddělení péče o zeleň magistrátu Jitka Štěpánková.

„Z důvodu prokázaného onemocnění jsme byli nuceni rychle rozhodnout o odstranění všech stromů z aleje. Zároveň chceme ihned využít vhodné období pro výsadbu nových stromů, s níž začneme už v týdnu od 27. listopadu. Stromořadí tak zůstane kompletně zachováno, jen s tím rozdílem, že nemocné jasany nahradí odolnější habry obecné,“ ujistil náměstek primátora Aleš Jakubec. Švýcarské nábřeží tak bude znovu lemovat celkem osmatřicet vzrostlých alejových dřevin.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Radka Štědrá, tisková mluvčí, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Magistrát města Olomouce)