Svátek má: Darja

Regiony

Velikost textu:

Učitelé dostali k svátku restaurovanou bustu Komenského

Učitelé dostali k svátku restaurovanou bustu Komenského

Učitelé patří k těm profesím, které to dnes mají složitější než dříve. Vyrovnat se s tím, že se se svými žáky nemohou vídat jinak, než formou online vyučování, na ně klade větší nároky na kreativitu a v neposlední řadě i na technickou zdatnost.

Busta J.A. Komenského
30. března 2021 - 08:00

I proto je milé, že v Olomouci mohou ke svému svátku, který připadá na neděli 28. března, dostat symbolický dárek. Restaurátor Radomír Surma dokončil práci na restaurování umělecky hodnotné busty Jana Amose Komenského. Ta bude umístěna ve vstupní hale ZŠ Komenium.

Busta učitele národů Jana Amose Komenského, jehož narozeniny (28. 3. 1592) jsou i Dnem učitelů, patří Základní škole Komenium, v níž se už několik let odehrává velká část odborné práce akademického restaurátora a výtvarníka Radomíra Surmy. Ten zde totiž během několika let restauroval úžasný slavnostní freskový sál. Následně jej oslovila ředitelka školy Petra Romanovská, zda by dokázal restaurovat i tuto poškozenou bustu.

„Jedná se o odlitek velmi kvalitní sochařské práce, který byl ale hodně olámaný a podřený s nečitelnými nápisy s daty narození a úmrtí, s ulomeným nosem a dalšími škodami. Navíc byl natřený nevhodným zažloutlým špinavým latexem,“ říká Radomír Surma. Nakonec se rozhodl provést tuto práci bezplatně jako sponzorský dar škole.


Busta bude umístěna ve vstupní hale školy. „Původně jsme s panem restaurátorem plánovali, že busta bude po dokončení slavnostně odhalena, jenže vzhledem k okolnostem to zatím nejde,“ komentuje dokončení díla primátor Olomouce Mirek Žbánek. „Každopádně bych chtěl alespoň takto na dálku nejen do ZŠ Komenium, ale všem olomouckým pedagogům popřát k jejich svátku a poděkovat jim za to, že svou práci zvládají i v těchto mimořádných podmínkách.“

Romantická zřícenina tvrze stojí na ostrůvku v Koutech

Jak primátor dodává, slavnostní odhalení obnoveného sochařského díla se odehraje teprve tehdy, až se do školy vrátí jak učitelé, tak i jejich žáci.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: mmol)