Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Udělejte radost svému knihovníkovi

Udělejte radost svému knihovníkovi

Patříte mezi vášnivé čtenáře a v knihovně se cítíte jako ryba ve vodě? Pak možná tušíte, že největším vynálezem šestnáctého století byl knihtisk, který masovou produkci literatury umožnil. 

Ilustrační foto
7. února 2018 - 08:00

A je tu ještě jeden neméně důležitý element, jemuž za rozšíření knihoven vděčíme – knihovníci. V našem kraji jich působí zhruba pět set, většinou pracují ve volném čase a lidé je teď za to mohou ocenit. Uzávěrka ankety o Nejlepšího neprofesionálního knihovníka je 28. února.


„Olomoucký kraj knihovny ve městech i na venkově dlouhodobě podporuje. Lidé, kteří v nich pracují, vykonávají neocenitelnou službu pro celou společnost a zejména pro děti, pro něž je četba velmi důležitá,“ uvedl náměstek Olomouckého kraje František Jura.

V regionu k dnešnímu dni působí zhruba 480 knihoven a téměř všechny mají na starosti právě neprofesionální knihovníci.

„Tito nadšenci se snaží, aby do jejich knihoven chodili lidé rádi. Navíc pořádají akce pro veřejnost, zvou zajímavé osobnosti a často tak poskytují jediné kulturní vyžití v obci,“ vysvětluje Michaela Heloňová z Vědecké knihovny v Olomouci.

Dominantou města Havlíčkův Brod je kostel Nanebevzetí Panny Marie

Oblíbené knihovníky mohou lidé nominovat do konce února buď osobně v olomoucké vědecké knihovně, nebo mohou jména kandidátů zaslat poštou či mailem.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)