Svátek má: Bartoloměj

Regiony

Velikost textu:

Ušlapaný sníh nedokáže z chodníků odstranit ani technika

Ušlapaný sníh nedokáže z chodníků odstranit ani technika

Od pondělí 28.ledna, kdy Olomouc zasypal sníh, byla ve městě nasazena ve dvanáctihodinových směnách veškerá mechanizace Technických služeb města Olomouce.

Ilustrační foto
3. února 2019 - 08:00

Kromě dvanáct sypačů, které využívají technické služby, byla v terénu i technika od externích dodavatelů. Dalších šest strojů tak jezdilo na Svatém Kopečku, v Lošově, Radíkově a Droždíně. S následky sněžení se od pondělí potýkalo v terénu na 60 pracovníků technických služeb. Úklid sněhu i nadále pokračuje a v terénu je sedm sypačů.

„Úklid chodníků jsme zahájili okamžitě a to nejprve zametáním, následně plužením a drcením. V místech, kde došlo během spadu nebo po spadu sněhu k zašlapání drti nebo se vlivem tání drť propadla, se zásahy opakují. V současné době jsou nasazeny na ošetření chodníků všechny určené mechanismy, to je sedm malých sypačů,“ uvádí vedoucí zimní údržby TSMO Antonín Zívala.

Technické služby města Olomouce mají na starost 324 kilometrů chodníků, uklízí je strojově a sypou je kamennou drtí. Podle městské vyhlášky z roku 2009 lze totiž sůl použít jen na vozovky. „Jakmile lidé sníh ušlapou, ani technika si s tím už neporadí. Odstranit se to téměř nedá,“ vysvětluje vedoucí zimní údržby Antonín Zívala s tím, že v pondělí sněžilo navíc tak intenzivně, že nebylo na mnoha místech téměř poznat, že už tam technika projela. „Sníh padal tak silně, že malé sypače, které jely od tržnice na náměstí Hrdinů, se mohly hned otočit a projet celou trasu znovu,“ dodal.

Pracovníci v terénu s pomocí techniky ošetřili kromě chodníků opakovaně také 268 zastávek MHD i 52 mostů a lávek. „Práce v terénu pokračují i nadále, a to v plně obsazených dvanáctihodinových směnách,“ objasnil vedoucí zimní údržby Zívala.


Podle městské vyhlášky nesmí posypovou sůl používat na chodníky nejen technické služby, ale ani vlastníci a správci nemovitostí. Sůl se nesmí sypat tam, kde chodník sousedí se zelení. V pěší zóně v centru města je zakázán posyp hrubším štěrkem i popelem.

Podle webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Pavel Snášel,město Olomouc)