Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

V Nemocnici Prostějov letos zachytili případ vzácné žluté zimnice

V Nemocnici Prostějov letos zachytili případ vzácné žluté zimnice

Poprvé v historii České republiky letos zdravotníci Nemocnice Prostějov léčili pacientku s diagnostikovanou žlutou zimnicí – vzácným exotickým onemocněním, jehož výskyt v Česku zatím v literatuře není vůbec popsán.

Nemocnocnice Prostějov
7. srpna 2018 - 08:00

Pacientka ze Šumperska si vzácnou nemoc přivezla z Brazílie a v důsledku onemocnění utrpěla vážné poškození jater, horečky i svalové křeče, které si vyžádaly hospitalizaci.

„Případ námi zachycené žluté zimnice je opravdu velmi vzácný, jde o první import do České republiky v historii, takže pro celý náš tým šlo pochopitelně o novinku. Do Evropy se jednotlivé případy ale čas od času zavlečou, jde zhruba o desítku pacientů ročně,“vysvětluje MUDr. Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov s tím, že žlutá zimnice se projevuje horečkami, křečemi ve svalech, nevolností, únavou i bolestmi hlavy, v horších případech pak krvácením, žloutenkou i selháním orgánů.

Žlutá zimnice je typická pro tropické oblasti Afriky a Jižní Ameriky, kde u řady pacientů končí smrtí. Přenáší se prostřednictvím komárů a inkubační doba je 3-6 dní. Lze se proti ní ovšem vysoce účinně očkovat, a to dokonce s celoživotním efektem.

„Pacientka, která byla na začátku léta hospitalizovaná v naší nemocnici, očkovaná nebyla,“upřesňuje primář Prokeš. V Nemocnici Prostějov proto žena absolvovala symptomatickou léčbu na lůžkovém oddělení, kde strávila několik týdnů. Rekonvalescence však podle zdravotníků zdaleka není u konce.

„Zejména léčba poškození jater bude velmi dlouhá a stav pacientky v průběhy léčby může být proměnlivý. Specifická léčba žluté zimnice neexistuje, léčíme proto pouze projevy,“uzavírá primář Prokeš s tím, že obyvatelé Česka se ale onemocnění bát nemusí. Nemoc se přenáší pouze komáry.

Případ pacientky je však varováním pro všechny, kteří cestování do exotických zemí podceňují a očkování neabsolvují.


„Rozhodně bych všem před cestou do ciziny doporučil navštívit vakcinační centrum, kde dostanou komplexní informace o tom jak se v dané destinaci chovat – jak se stravovat, jak dodržovat hygienu, jak se chránit proti hmyzu a také proti čemu se ideálně očkovat,“radí primář infekčního oddělení MUDr. Zdeněk Prokeš, jehož tým každoročně léčí pacienty po návratu z exotických zemí, kteří trpí průjmovitými onemocněními, malárií, horečkou Dengue, hepatitidami i dalšími nemocemi.

Pro Olomouckenovinky.cz  Bc. Lucie Drahošová, tisková mluvčí AGEL a.s.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto AGEL)