Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

V Olomouci vznikly nové přechody pro chodce

V Olomouci vznikly nové přechody pro chodce

Nové přechody pro chodce včetně osvětlení má v Olomouci křižovatka ulic Křelovská, Řepčínská a Svatoplukova v městské části Řepčín. Nový přechod je od konce prázdnin také v Jablonského ulici v olomoucké městské části Černovír.

Ilustrační foto
22. září 2018 - 08:00

„Pokračujeme v modernizaci a v úpravách dopravních staveb ve městě tak, aby přinesly zlepšení podmínek pro chodce, cyklisty a ve svém důsledku i pro řidiče,“ uvedl náměstek primátora Filip Žáček.

Výsledkem prostorové úpravy křižovatky v Řepčíně jsou nové přechody, bezpečnostní dělící ostrůvek a usměrnění jízdních pruhů. Rekonstrukce křižovatky přišla na 2,2 milionu korun. Kromě přechodů a revitalizace autobusových zastávek vzniklo podél Řepčínské ulice také nové odstavné stání.

„To bude sloužit pro krátkodobé parkování vozidel zajišťujících obsluhu školy, ale také pro auta rodičů přivážejících a odvážejících děti z mateřské nebo základní školy. Významným bezpečnostním prvkem je nové osmnáctimetrové zábradlí z litinových sloupků a trubkových segmentů, které ochrání školáky,“ zdůraznil investiční náměstek primátora Filip Žáček.


Nový přechod pro chodce má od konce prázdnin také Jablonského ulice v městské části Černovír. Vznik přechodu na křižovatce s Benýškovou ulicí doplnila i stavba nového chodníku o délce zhruba 60 metrů.
„Modernizace chodníků a úprava přilehlých autobusových zastávek na Jablonského v obou směrech byly nutné i vzhledem k tomu, že nesplňovaly požadavky pro osoby s omezenou schopností pohybu,“ popsal náměstek Žáček. Celková investice přesáhla 1,8 korun. Náklady na stavbu městu pokryje z velké části dotace Olomouckého kraje, kterému patří silnice III. třídy, a prochází jí právě Jablonského ulice.
V Olomouci jsou zhruba čtyři stovky přechodů pro chodce. Každý rok vznikne několik nových, jiné získají nové nasvětlení. Jako základ pro investiční záměry slouží dopravní studie, které prověřují podmínky, a slouží jako podklady pro rozhodování v území.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Radka Štědrá, tisková mluvčí, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz, fotoměsto Olomouc)