Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

V Olomouci zazní světová premiéra

V Olomouci zazní světová premiéra

Na programu světová premiéra! Moravská filharmonie uvede světovou premiéru hudebního skladatele, klavíristy a producenta Zdenka Merty s názvem Century Dance. 4. února budou v Redutě znít díla inspirovaná jazzem.

Moravská filharmonie Olomouc
31.leden 2016 - 11:00

Jak olomouckénovinky.cz informovala Mgr. Markéta Kvapilová z Moravské filharmonie Olomouc, jedná se o symfonickou transkripci výrazných tanců 20. století. „Century Dance je klasická crossoverová skladba a první slovo v názvu samozřejmě znamená století dvacáté, kdy to hudebně tak pěkně vřelo. Nikdy jsem opravdový crossover nenapsal, přestože jsem čelil opakovaným výzvám typu ,vždyť ty se tak vyznáš v různých žánrech, kdo jiný by....‘ Prvním podnětem pro Century Dance  byla možná otázka Jana Hasenöhrla (vskutku výborný polyžánrový trumpetista), který kdysi interpretoval na koncertě AMU mou skladbu. Dotaz zněl ,a na jakou trubku to mám hrát?‘ Tehdy mě napadlo napsat kompozici pro pět různých trubek, což jsem později začal realizovat. A dalším zdrojem jsou otisky mé paměti, výjevy z dětství na Veselíčku a bezstarostného mládí v Praze,“ vysvětluje sám autor. Sólového partu se ujme Ondřej Jurčeka, laureát několika soutěží a v současnosti 1. trumpetista Moravské filharmonie.

Všechno nejlepší! 70 let Moravské filharmonie Olomouc

Další skladby večera rovněž nezapřou vliv jazzu. Orchestr zahraje předehru Candide L. Bernsteina a Half-time B. Martinů. Závěrečnou tečkou koncertu bude suita z baletu Vůl na střeše D. Milhauda. Moravskou filharmonii řídí dirigent Emil Skoták.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:MFO)