Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

V Rájci mají konečně kvalitní vodu. Pomohl i Olomoucký kraj

V Rájci mají konečně kvalitní vodu. Pomohl i Olomoucký kraj

Roky se obyvatelé Rájce na Šumpersku potýkali s nekvalitní pitnou vodou. Navíc jí byl nedostatek. Obec proto usilovala o výstavbu vodovodu, který by tyto problémy vyřešil.

Ilustrační foto
2. října 2017 - 08:00

A povedlo se, i díky podpoře Olomouckého kraje ho tento týden slavnostně uvedla do provozu.

„Projektovou dokumentaci jsme pořídili už v roce 2005. Od té doby jsme se snažili uspět se žádostí o dotaci, kde to jen bylo možné. Jsme malá obec a z vlastního rozpočtu bychom vodovod postavit nedokázali,“ řekl starosta Rájce Vladimír Hroch.

Vesnice nakonec potřebné peníze získala a v roce 2011 vybudovala za více než osm milionů korun přivaděč a úsek sítě vodovodních řadů. Letos se jí podařilo vodovod dokončit. Druhá etapa přišla na téměř dvanáct milionů. Na obě části projektu přispěl Olomoucký kraj necelými pěti milióny korun.

„Zajištění dostatku kvalitní pitné vody pro obyvatele regionu je pro nás naprosto zásadní věc.  Proto také máme dotační program na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Milan Klimeš.


Rájec, ve kterém žije bezmála pětistovka obyvatel, teď plánuje ještě budování kanalizace. Obec už má uzemní rozhodnutí a chystá se podat žádost o dotaci.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)