Svátek má: Taťána

Regiony

Velikost textu:

Vánoce v lednu? Pro hasiče ano

Vánoce v lednu? Pro hasiče ano

Dva nové speciální automobily převzali ve středu 8.ledna hasiči ze záchranného sboru Olomouckého kraje. Auta za téměř šestnáct miliónů korun zaplatilo hejtmanství.

Ilustrační foto
10. ledna 2020 - 08:00

Profesionálové naopak předali dvě dosud užívané cisternové stříkačky dobrovolným kolegům do Konice a Jindřichova na Přerovsku.

„Profesionální jednotky dostávají techniku zcela novou, protože ji mají denně v provozu a potřebují se na ni stoprocentně spolehnout. Ojetá, ale pořád kvalitní auta, která si převzali dobrovolní hasiči, odvedou v jejich obcích ještě hodně práce,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Nové vozy doplní technický park na požárních stanicích v Přerově a v Jeseníku. Hasiči je budou používat při zásazích u silničních i železničních nehod, záchraně osob ze zřícených staveb a závalů stavebními konstrukcemi.

„Vozidla je možné nasadit do akce také při odstraňování překážek z komunikací a vodních toků při povodních a vichřicích. Za tímto účelem jsou auta vybavena hydraulickým jeřábem, který doplňuje koš pro dvě osoby,“ popsal ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík.


Hasičský záchranný sbor dodal do každého z aut výbavu v hodnotě tří miliónů korun. V případě vozidla, které bude působit na Jesenicku, přispělo i město Jeseník. Část peněz šla také z programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko.

SDH Konice získal od profesionálních hasičů cisternovou stříkačku, která nahradí zastaralé vozidlo z roku 1980. Ještě o deset let starší cisternu provozovali v Jindřichově – také tam dojde k její obměně.


„V této souvislosti chci poděkovat profesionálním hasičům za to, že o svou techniku příkladně pečují, proto ji bez obav můžeme dobrovolným hasičům poskytnout,“ dodal hejtman Okleštěk.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web OK)