Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Vánoční trhy v Olomouci zahájí slavnostní rozsvícení stromu

Vánoční trhy v Olomouci zahájí slavnostní rozsvícení stromu

Třicet dní hudebního programu, kluziště pro veřejnost zdarma, dobročinné akce a spousta dárků i tradičního punče. Olomoučané a návštěvníci města se mohou i letos těšit na vše, co k oblíbeným Vánočním trhům v Olomouci tradičně patří. 

Ilustrační foto
24. listopadu 2017 - 08:00

Trhy, které zaplní obě historická náměstí, zahájí ve čtvrtek 23. listopadu v 18 hodin slavnostní rozsvícení a pojmenování vánočního stromu. Vánoční trhy v Olomouci patří hned po hlavní turistické sezóně k  nejvyhledávanějšímu období roku.

„Olomoučany i turisty jsou oblíbené pro svou nezaměnitelnou atmosféru, kdy se svátečně nasvětlené starobylé centrum propojuje s hudebním i kulturním programem a vytváří tak pohodové prostředí, které v adventním čase vyhledává stále více lidí,“ popisuje náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek.

Co Vánoční trhy nabízí:
Regionální pochutiny, oblíbený punč a řadu zajímavých řemeslných výrobků či originálních dekorací nabídne bezmála 120 stánků na Horním i Dolním náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, který ve čtvrtek 23. listopadu zahájí slavnostní rozsvícení stromu. Ten letos v rámci kampaně „Darujte vánoční strom“ doputoval do Olomouce z Postřelmova na Šumpersku. Dvanáctimetrový smrk zdobí prostor před radnicí a rozzáří jej 18 tisíc  LED světelných bodů s třpytivým efektem laděným do zlatostříbrné.

V rámci kulturního programu bude slyšet bezpočet kapel a interpretů, k vidění budou divadelní představení a chybět nebudou koledy, vánoční hudba ani tradiční bohoslužba na Štědrý den. Na Horním náměstí bude opět dětmi oblíbený historický kolotoč, Ježíškova pošta, Ježíškova dílna a zvonička. Prostor Dolního náměstí tradičně oživí vánoční zoo, betlém a především kluziště. To svůj provoz zahájilo pátek 10. listopadu a jeho fungování je plánováno do 31. prosince.

Věhlas adventní Olomouce:
Olomoucký  advent je stále oblíbenějším cílem návštěvníků od nás i ze zahraničí. Podle statistik znovu přibylo návštěvníků, kteří do Olomouce zavítají na jeden den. Nejvíce jich přijíždí ze Slovenska, Polska  a Rakouska. „Ve spolupráci se zahraničními zastoupeními agentury Czech Tourism v daných zemích proto úzce spolupracujeme s pořadateli zájezdů. Poskytujeme jim aktuální informace o tom, co mohou v Olomouci kromě adventních trhů navštívit,“ popisuje vedoucí oddělení cestovního ruchu Karin Vykydalová. Olomouc navíc stále těží z toho, že byla v bedekru Lonely Planet třikrát zmiňována jako nejkrásnější město ČR, jako skrytý podklady Evropy či jako Nekrásnější destinace v ČR. Agentura CzechTourism navíc v roce 2013 označila adventní atmosféru Olomouce za útulnější a přátelštější než tu, kterou lze najít v tak vyhlášených destinacích, jako jsou Salzburg či Vídeň.

Pobytové balíčky:
Stále oblíbenějším cílem turistů je Olomouc v předvánočním čase také díky speciálním pobytovým balíčkům „Adventní Olomouc“. Město je už šestým rokem připravuje ve spolupráci se Střední Moravou, sdružením cestovního ruchu, a místními hoteliéry.


„Zájem o pobytové balíčky  se oproti minulému roku více než zdvojnásobil. Nejvíce zájemců o pobyty přijíždí z Prahy, středních a jižních Čech. Ti zahraniční jsou z Polska a Slovenska,“ objasňuje za oddělení cestovního ruchu Karin Vykydalová.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Radka Štědrá, tisková mluvčí, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)