Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Vápenná vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku

Vápenná vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku

Slavnostním vyhlášením výsledků přímo v obci, která získala prvenství, vyvrcholila soutěž Vesnice roku 2017 Olomouckého kraje. Zlatou stuhu převzala Vápenná – obec, která je vstupní branou do regionu Rychleb směrem od Jeseníku a má 1250 obyvatel. 

Ilustrační foto
4. srpna 2017 - 08:00

Hodnotitelskou komisi zaujala nejen svým vzhledem, ale také třeba spolkovým životem či zpřístupněním turisticky zajímavých lokalit.

„Mám velkou radost. Do soutěže jsme se přihlásili poprvé. Výsledek v podobě vítězství je určitě oceněním práce a snahy všech obyvatel naší obce. Vápenná uskutečnila v posledních letech řadu projektů, díky kterým byla vesnice zvelebena a zlepšil se život občanů,“ řekl starosta Vápenné Leoš Hannig.


Vápenná

Druhé místo obsadil Bělotín a na třetí příčce skončily Haňovice. Každá z obcí dostane od Olomouckého kraje prémii v podobě sto tisíc korun.

„Rozhodování o vítězi bylo nesmírně složité. Úroveň jednotlivých obcí se totiž v posledních letech téměř vyrovnala. Rozdíly jsou opravdu minimální,“ sdělil předseda hodnotitelské komise Jiří Andrýs.


„Těší mě, že se obce do této soutěže stále hlásí. Svědčí to o jejich zdravém sebevědomí a chuti ukázat ostatním, že se mají čím pochlubit. V minulosti klání o krajskou vesnici, kterého se region účastní už od roku 2003, malinko upadalo. V posledních letech ale zájem znovu nabral na síle,“ uvedl Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Hodnotitelská komise navštívila každou z patnácti přihlášených obcí v době od 13. do 16. června. Vesnice měly dvě hodiny na to, aby se prezentovaly tak, jak to vyžadují pravidla soutěže.

Vápenná postoupila do celostátního kola soutěže. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)