Svátek má: Gabriel

Regiony

Velikost textu:

Ve Smetanových sadech v Olomouci se objevila chobotnice

Ve Smetanových sadech v Olomouci se objevila chobotnice

Olomouc se letos poprvé podílí na sochařském festivalu Sculpture Line, během nějž jsou nyní tři sochy instalovány ve veřejném prostoru. Dvě ve Smetanových sadech, jedna na nádvoří Zbrojnice.

Chobotnice v parku
8. června 2018 - 08:00

Jejich autory jsou Viktor Paluš, Jaroslav Chramosta a Jaroslav Koléšek. Festival představuje výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců v ulicích, parcích či jiných specifických místech. Záměrem je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor.

„Město tak dává prostor umělcům, kteří budou vystavovat přímo v jeho plenéru. Umístěním soch do veřejného prostoru dáme obyvatelům a návštěvníkům města nová témata k diskuzi, vybídneme je zároveň na chvíli zpomalit, zastavit se a vnímat i jiné věci, než jen sledování svého vlastního směru a cíle,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Zastupitelé v pondělí souhlasili s podporou pro festival ve výši tři sta tisíc korun. „Vzhledem k transportu, umístění či pojištění velkých uměleckých artefaktů je tato suma adekvátní,“ konstatoval vedoucí oddělení kultury Radim Schubert. Podle něj všechny tři instalace Chobotnice, Sharkfin a Triton zatraktivní park i Univerzitní knihovnu a její nádvoří na Zbrojnici. „Věřím, že se tyto skulptury stanou i vyhledávaným cílem turistů či lidí se zájmem o kulturní dění,“ dodal Schubert. Všechny tři instalace budo v Olomouci k vidění do konce září. Festival bude oficiálně zahájen v Praze 13. června.


Projekt Sculpture Line vznikl v roce 2015 v Praze. Představily se na něm sochy Olbrama Zoubka, Františka Skály, Jaroslava Koléška, Alexandry Koláčkové či dílo nositele Turnerovy ceny a jednoho z nejvýznamnějších britských sochařů Tonyho Cragga. Loni se festival poprvé konal i v Plzni.

Pro Olomouckenovinky.cz Mgr. Pavel Konečný, Magistrát města Olomouce.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto město Olomouc)