Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

Vesnicí Olomouckého kraje je Bělotín

Vesnicí Olomouckého kraje je Bělotín

S místními částmi Kunčice, Lučice a Nejdek je třetí největší obcí v přerovském okrese. Mezi dominanty vesnice s 1800 obyvateli patří kostel svatého Jiří s bohatým barokním interiérem.

Bělotín
19. června 2019 - 08:00
(Komerční sdělení)

Místo na Jelením kopci, kde v době ledové skončil svou pouť skandinávský ledovec, připomíná památník Evropského rozvodí. Obec Bělotín se ode dneška navíc může pyšnit titulem Vesnice Olomouckého kraje roku 2019.

Foto z vyhlášení

„Vítězství v soutěži přijímám s velkou pokorou. Je to ocenění všech obyvatel obce. Věřím, že budou mít stejnou radost jako já,“ sdělil starosta Bělotína Eduard Kavala.

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže se Bělotínští mohou těšit také na odměnu od hejtmanství v podobě tří set tisíc korun. Druhé Svésedlice získají dvě stě tisíc a Partutovice, které obsadily třetí příčku, pak sto tisíc korun.

„Za osmnáct let svého trvání si tato soutěž vydobyla místo mezi významnými akcemi Olomouckého kraje. Letos se do ní přihlásilo třináct obcí. Všechny se měly čím pochlubit a vybrat tu nejlepší bylo velmi obtížné,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Pavel Šoltys.

Oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu byla oceněna obec Tištín, modrou stuhu za společenský život získaly Vrchoslavice, zelenou za péči o zeleň a životní prostředí Dobrochov.

„Uznání si nicméně zaslouží všechny obce, které se do letošního ročníku přihlásily. Věřím, že budou inspirací pro ostatní a příští rok se do soutěže zapojí ještě více vesnic,“ uvedl náměstek Šoltys.
Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže a předání zlaté stuhy proběhne ve vítězné obci 19. července. Bělotín se navíc zúčastní celostátního kola, jehož výsledky budou oznámeny v září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Olomouckénovinky.cz informovala Bc. Eva Knajblová, tisková mluvčí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Olomoucký kraj)