Svátek má: Klára

Regiony

Velikost textu:

Věž olomoucké radnice je už o osm metrů vyšší

Věž olomoucké radnice je už o osm metrů vyšší

Střední část dřevěné špice v úterý dopoledne vyzdvihl jeřáb na radniční věž. Osmimetrová konstrukce o hmotnosti sedm a půl tuny je zhruba od jedenácti hodin usazována na dolní část konstrukce.

Ilustrační foto z akce
3. července 2020 - 08:00

Tu na věž vyzdvihli už minulý rok v říjnu. Tato střední část je věrnou replikou původní konstrukce, která byla podle posudku odborníků ve špatném technickém stavu, proto ji nebylo možné ani po případné opravě vrátit na věž.

„Nová konstrukce je vytvořena z borového a dubového dřeva a jde o přesnou repliku, kterou řemeslníci tvořili přímo na Horním náměstí podle vzoru, který měli po celou dobu před sebou,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Nejvyšší část špice věže včetně hrotnice by měla být vyzdvihnuta a usazena přibližně v polovině července, přesný termín zatím není znám.

„I termín vyzdvižení střední části se posunoval, při zvedání tak těžkého břemene do takové výšky velmi záleží na povětrnostních podmínkách,“ vysvětlil investiční náměstek Martin Major. Stavbyvedoucí Pavel Hurta doplnil, že nahoře budou ještě pokračovat další práce.

„Střední díl špice byl už na zemi částečně oplechován měděným plechem. Oplechování se ale musí dodělat přímo na věži a klempíři navíc pak musí propojit oplechování všech tří dílů špice,“ dodal Pavel Hurta.


Kompletně by měla být rekonstrukce olomoucké radnice hotova letos v září.

Pro Olomouckenovinky.cz, Mgr. Michal Folta, Magistrát města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)