Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Vodopád v Bezručových sadech bude! Pomůže i sponzorský dar

Vodopád v Bezručových sadech bude! Pomůže i sponzorský dar

Obnovení historického vodního prvku, vodopádu na hradbách v Bezručových sadech, se blíží. Radní už schválili uzavření smlouvy o zhotovení vodopádu.

Dobový snímek vodopádu.
1. března 2021 - 08:00

„Chtěl bych zdůraznit, že nám v tomto rozhodnutí pomohla i velkorysá vstřícnost dodavatele technologie, který městu daruje kompletní čerpadlo v hodnotě více než půl milionu korun,“ komentuje rozhodnutí předkladatel návrhu, investiční náměstek primátora Martin Major. Tímto darem se chce prezentovat společnost Sigma Group, která původní vodopád před 56 lety vytvořila.

Pod hradbami vznikne malé jezírko, pod ním bude jímací šachta s čerpací technologií. Vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tak tehdy dostali možnost velmi atraktivní formou propagovat sílu svých čerpadel.Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Konec jeho fungování nastal někdy v závěru 80. let.

Už před pár lety se ale při průzkumu potvrdilo, že jej bude možné obnovit. Proběhla kvůli tomu i sanace narušeného skaliska. Letos by tedy měl být záměr obnovy atraktivního vodního prvku dotažen do úspěšného konce.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj a foto: mmol)