Svátek má: Martina

Regiony

Velikost textu:

Vysloužilé tramvaje mají nový domov

Vysloužilé tramvaje mají nový domov

Desítky lidí přilákala 10.září technicky náročná instalace dvou tramvajových vozů na prostranství olomoucké Kašparovy ulice.

Ilustrační foto
12. září 2018 - 08:00

Jednalo se o tramvaje T3 ze sedmdesátých let, které, přestože již dosloužily, budou nyní fungovat v rámci projektu „Hravá tramvaj“. Hravá tramvaj má získat všechny věkové generace ke každodennímu používání městské hromadné dopravy a současně i vychovávat k odpovědnosti k životnímu prostředí.

Nevšední podívaná se naskytla desítkám kolemjdoucích, kteří se zájmem sledovali umísťování dvou tramvají typu T3 do prostranství na ulici Legionářská, dříve známé „u Letadla“, nyní „u Tramvaje“. Projekt „Hravá tramvaj“ realizuje KDU-ČSL Olomouc a Hanácká hratva, z. s. s podporou statutárního města Olomouce. Rádi bychom tímto poděkovali městu Olomouc za umožnění záboru veřejného prostranství.

Projekt bude první čtyři týdny sloužit jako předvolební stánek olomoucké KDU-ČSL, kde lze seznámit s jejich volebním programem a setkat s kandidáty a podporovateli. Budou se zde konat také akce pro veřejnost (čtení pohádek v tramvaji se zajímavými osobnostmi, povídání pamětníků tramvajáků, povídání o budoucnosti tramvajové dopravy ve městě atp.)

Komentované prohlídky se rozjedou v pátek 14.9. 2018 v 15.00 hodin u Tramvaje. Zároveň v blízkém centru dopravní výchovy Semafor odstartujebohatý program akce „ Rodina na cestách“.T-trojku pak bude možné navštívit každý den od 15.00 do 17.00 hodin.

Na povolební využití T3 odpovídali dotázaní kolemjdoucí různě.„Viděla bych tu budoucí galerii pro začínající umělce.“, navrhla jedna z přihlížejících žen. Jiná doporučuje přeměnu v klidné netradiční místo na kávu.„Možná by byla i volně přístupná venkovní knihovna, ve které byste si mohli knihu číst.“, navrhoval mladý muž.

„Ambice projektu je dlouhodobá, po komunálních volbách bude fungovat pro všechny občany. Podobně tomu bylo před čtyřmi lety, když KDU-ČSL rozjela v Olomouci říční plavbu s lodí Kordulka a po volbách se z této atrakce stal úspěšný projekt „OLOLOĎ“ propojující život města s řekou Moravou.“, uvedl Ladislav Šnevajs, náměstek primátora města Olomouce.

Elektrické tramvajové vozy patří k Olomouci 120 let. Ty staré vysloužilé si nezaslouží vyhodit do starého železa. Podobně, jako prarodiče často nezapomenutelně formují své vnuky, tak tato tramvaj bude hravou formou vychovávat mladou generaci k odpovědnosti k životnímu prostředí a každodenní využívání městské hromadné a bezmotorové dopravy se pro ně stane samozřejmostí. Nechme však o sobě promluvit samotnou T-trojku:

“Jmenuji se T3 a pocházím z velké rodiny tramvají, která se vyráběla od roku 1962 v ČKD Praha. Na světě mám více než 16.500 sester, které jezdí v Německu, České republice, Ukrajině, Rusku i Severní Koreji. Moje starší sestřičky jezdily v Olomouci od roku 1966, mně samotné je přitom už 48 let. Jezdila jsem v Olomouci od roku 1970 do června 2018. Za ta dlouhá léta se ve mě po Olomouci svezlo přes milion dětí i dospělých. Jezdila jsem do roku 1981 i po dnes zrušené trase třídou I. P. Pavlova přímo kolem nemocnice. Teď už jsem v důchodu, ale jsem moc ráda, že zůstanu v Olomouci a budu dále sloužit. Přeji si, aby se v Olomouci co nejvíce jezdilo autobusy a tramvajemi. Přijďte mě navštívit, těším se na Vás.“ Nad projektem převzal záštitu náměstek primátora Olomouce Ladislav Šnevajs.

Pro Olomouckenovinky.cz projekt Hravá tramvaj.

(lh,olomouckenovinky.cz, foto HT)