Svátek má: Jakub

Regiony

Velikost textu:

Zemřel historik Miloslav Čermák, velký znalec olomouckých dějin

Zemřel historik Miloslav Čermák, velký znalec olomouckých dějin

Podrobný popis života středověkých, renesančních a barokních olomouckých měšťanů, historie zdejších řemesel, dějiny olomouckých hospod, pivnic, vináren a restaurací…

Ilustrační foto
22. listopadu 2020 - 08:00

To je jen stručný výčet z obsahu díla olomouckého historika Miloslava Čermáka, který bohužel dne 8. listopadu ve věku nedožitých 79 let zemřel.

Knihy o výše zmíněných oblastech dějin nebyly ani zdaleka jedinou prací Miloslava Čermáka. V jeho nakladatelství a vydavatelství Memoria vycházely jak odborné publikace, tak i historické romány různých autorů, situované právě do Olomouce.  Od roku 1995 vydával a redigoval rovněž vlastivědnou revui Střední Morava, jíž za tu dobu dokázal vydat rovných padesát čísel. V posledních letech zaujal vydáním knihy o Olomouci v roce 1968 a v roce 1989.

Olomoucký rodák Miloslav Čermák vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Palackého. Během profesní dráhy se věnoval výhradně regionálním dějinám. Byl také ale velkým sportovcem a propagátorem vytrvalostního běhu. Organizoval různé běžecké závody a založil také organizaci TJ Liga stovkařů Olomouc.


Doktor Čermák patří ke generaci historiků, kteří výborně a detailně znali olomouckou regionální historii. Nyní už ovšem ke svému bohatému dílu bohužel nepřidá ani řádku, stejně jako nedávno zesnulý historik Milan Tichák nebo zkušený olomoucký archeolog Vít Dohnal. Podle znalců mezi dnešními historiky už žádný takový znalec regionálních dějin, jako byli výše zmínění pánové, není.

Miloslav Čermák a jeho poctivá historiografická práce budou Olomouci chybět!

Podle  webu města Olomouce

(lh,olomouckenovinky.cz,foto web města Olomouce)